UA RU

Зайва вага — стратегія схуднення

Система харчування

Зовнішній вигляд і фізичний стан організму мають пряму взаємодію з системою харчування (рис. 1), пов'язаною з культурою та нашими звичками.

Зовнішній вигляд тіла, система харчування та їхня взаємодія

Рис. 1. Система харчування впливає на вигляд тіла

У кожної нації та народності є притаманні їм традиції та національна кухня. Також у кожній сім'ї існують такі традиції. Всі ми дотримуємося певних систем харчування, навіть якщо про них нічого не знаємо. При необхідності порівнювати різні системи харчування потрібно виробити критерії, за якими необхідно проводити це порівняння, які залежать від бажаної мети порівняння. Наприклад система харчування у фаст-фудах (заклади швидкого харчування) придатна для того, щоб швидко набрати зайву вагу та набути багато різних проблем: зі шлунково-кишковим трактом, серцево-судинною системою тощо.

Існує безліч факторів, що впливають на харчування. Батьки впливають на дітей, а дружини на чоловіків. Занадто дбайливі мами та бабусі змушують дітей з'їдати все, що поклали їм на тарілку, це схоже на відгодовування поросят на свинофермі. Є й інші види впливу та залежності. Наприклад, складно купувати та харчуватися якісними продуктами, якщо сімейний бюджет обмежений.

Сьогодні у світі збільшується кількість людей, які надмірно багато вживають м'ясо. В результаті, наприклад, у США, серцево-судинні та онкологічні захворювання стають причиною більше половини смертей.

Оскільки сучасний світ, з його швидкістю життя, тяжіє до фаст-фудів і напівфабрикатів, то навіть ті, хто можуть дозволити собі здорову їжу, найчастіше, вибирають саме нездорову.

Наші звички

Велика кількість різноманітних звичок дуже тісно пов'язана з нашою системою харчування (рис. 2). Серед цих звичок є і не дуже корисні для організму: пити багато кави та газованих напоїв, їсти багато солодощів, вживати алкогольні напої тощо.

Залежність системи харчування від звичок харчування

Рис. 2. Звички харчування впливають на систему харчування

Іноді люди настільки звикають щось робити, що ці звички перетворюються на залежності, які починають являти собою величезні проблеми, прикладами можуть бути алкоголізм, тютюнопаління, харчова залежність від солодощів тощо.

Для того, щоб позбутися залежностей, необхідно звільнитися від звичок.

Звички потрібно змінювати!

Стратегії харчування

Саме стратегії харчування визначають наші звички (рис. 3). Стратегією я називатиму те, що створює звички. Наприклад, стратегії харчування, які орієнтуються на задоволення і здорове харчування. Це приклад протилежних стратегій, кожна з яких підтримується різними наборами звичок.

Звички харчування залежить від стратегії харчування

Рис. 3. Стратегія харчування впливає на звички харчування

В основі будь-якої стратегії є мета, якої ви хочете за допомогою неї досягти. Наприклад, ви хочете стати баскетболістом, довгожителем, фотомоделлю, рекордсменом з поїдання бутербродів тощо. Якщо ваша мета — стрункість вашого тіла, то ви повинні використовувати відповідні стратегії харчування.

Стратегія важливіша, ніж окрема звичка.

Наші переконання

Використання людиною якоїсь системи харчування та відповідних стратегій базується на її переконаннях про те, що є необхідним, бажаним, правильним та корисним (рис. 4). Переконання завжди ґрунтуються на особистому досвіді людини. Переважна більшість переконань закладається у дитинстві, вони переймаються і вбудовуються від людей, які виховують дитину: батьки, бабусі, дідусі, вихователі, вчителі. Найчастіше переконання залишаються неусвідомлюваними і перетворюються на фільтри уваги, які, у свою чергу, допускають лише певну інформацію до нашої свідомості.

Стратегії харчування залежать від переконань

Рис. 4. Переконання породжують наші стратегії харчування

Буває, що людина переконана у правильності своїх вчинків, бо не знає як робити інакше, наприклад, неправильно харчується (так харчувалися батьки чи навчила бабуся тощо), що спричиняє зайву вагу. Переконання є величезними каменями спотикання у досягненні стрункості та позбавлення зайвих кілограмів. Наприклад: ви вирішуєте змінити своє життя, починаєте робити кроки до нового життя, але натикаєтеся на старі, обмежуючі переконання і відмовляєтесь від мети, або намагаєтеся переглянути свої переконання.

Стратегія зміни старого, обмежуючого переконання на нове, більш прогресивне переконання, що дозволяє досягти потрібної мети, виглядає так:

  1. Необхідно виявити (усвідомити) обмежуюче переконання
  2. Змусити людину сумніватися в його істинності
  3. Вбудувати нове, більш раціональне переконання

Будь-яке переконання можна змінити!

Використання стратегій

Слід звернути увагу на те, що ваші звички, стратегії, переконання — це не ви самі. Ви та людина кому все це належить.

Слово «СХУДНУТИ», «СКИНУТИ ВАГУ», по суті, погані слова. Підсвідомість чує «ЗМЕНШИТИСЬ», «СТАТИ МАЛИМ ТА СЛАБКИМ» і боїться. Фобія, страх! Звідси опір. Навіщо ж бажати щось погане? Лякати себе? Як може ваша підсвідомість щось зробити для вас, якщо ви її так залякали?

Вірніше сказати: «Я хочу, щоб моє тіло стало струнким!»

Психіка і тіло є двома сторонами однієї медалі. Психіка відповідає потребам тіла, а тіло своєю чергою визначається психікою. Якщо психіка і переконання не будуть відповідати стрункому тілу, то наше несвідоме зробить все можливе, щоб повернути стару поведінку та тіло з його зайвою вагою.

Таким чином, виходить, що якщо ви схудли за допомогою нової дієти, а переконання, щодо себе та звичок харчування залишилися колишні, то готуйтеся до того, що скоро повернете собі всі скинуті, насилу, кілограми і всю зайву вагу.

Відповідно, щоб ваше тіло стало більш струнким необхідно зробити зміни відразу на двох рівнях: у поведінці та психіці, тобто необхідно вибрати нову систему та сформувати нові, підтримуючі переконання, щодо цієї системи харчування, встановити нові, ефективні стратегії та напрацювати інші звички харчування (рис. 5).

стратегія: як позбутися зайвої ваги та отримати струнке тіло

Рис. 5. Стратегія отримання стрункого тіла та порятунку від зайвих кілограмів

Якщо ваші звички будуть підтримувати нову систему харчування, вона сприйматиметься як своя. І при вибудовуванні нових, підтримуючих переконань для нової системи харчування легко та швидко навчитеся та створите нові звички харчування. Коли у вас будуть нові переконання, нові стратегії, нові звички, стара система харчування стане чужою, непотрібною, як старе взуття, викинуте на смітник.

Ця схема дозволить вам повністю змінитися, скинути зайві кілограми та легко дотримуватися нової системи харчування. Таким чином, щоб ви позбулися зайвої ваги і зберегли струнку фігуру, необхідно змінити ваші переконання, стратегії, звички та систему харчування.

Автори статті

Марія Олегівна Дьяконова
психолог, гіпнолог

Останнє редагування: 12.05.2022

Також читайте:

Статті по темі:

Новини по темі:

Програма:

Психотерапія

Записатись

© 2005–2023«Альфа-Генезис»
Психолог в Києві, психотерапевт, лікування гіпнозом

Всі права захищено.

Працюємо:
ПН - ПТ з 10:00 до 20:00
СБ з 10:00 до 18:00

Адреса:
м. Киев, пров. Госпітальний, 1А

Карта проїзду

Карта проезда в психологический центр Альфа-Генезис

Оплатити можливо картою Visa або MasterCard з будь-якої точки світу, доступна Оплата частинами від Приват Банку

На нашому сайті Ви можете сплатити карткою Visa
На нашому сайті Ви можете сплатити карткою MasterCard
На нашому сайті доступна оплата частинами від Приват Банку