UA RU

Фобія та страх
Симптоми, лікування та самодопомога при фобії

Майже кожна людина має ірраціональний страх. Деякі нервують при думці про укол. Інші кричать побачивши мишу. Третина відчувають дурман у голові, коли дивляться вниз із високої будівлі. Для більшості людей такий страх є незначним. Але для деяких, ці побоювання настільки серйозні, що вони викликають велике занепокоєння і заважають нормальному повсякденному життю.

Фобія и страх

Коли страх ірраціональний і інтенсивний, він називається фобія. Якщо ви живете, відчуваючи страх через вашу фобію, не засмучуйтесь. Ви можете подолати страх та фобії при правильному лікуванні. Тож не чекайте, а звертайтеся за допомогою.

Страхи та фобії - симптоми, причини та психотерапія. Розповідає Марія Дьяконова

Спеціалісти

Психотерапевт психолог гіпнотерапевт Марія Дьяконова

Марія Дьяконова
Психотерапевт, психолог, гіпнотерапевт

Досвід з 2004 року (18 років)

Психотерапевт психолог гіпнотерапевт Ріма Данильцева

Римма Данильцева
Психотерапевт, психолог, гіпнотерапевт

Досвід з 2012 року (10 років)

Що таке фобія?

Історія:

«Лариса боялася літати. На жаль, їй доводилося багато літати на роботі. Впродовж кількох тижнів перед кожним перельотом, у неї крутило живіт і було почуття тривоги. У день польоту у неї виникало почуття, ніби її зараз вирве. В аеропорту її серце виривалося з грудей, вона відчувала запаморочення, і їй здавалося, що вона помре. З кожним разом їй ставало все гірше і гірше.

Страх польоту Лариси був настільки великий, що вона одного разу сказала керівнику, що може вирушати тільки в райони за кілька годин їзди. Керівник не був щасливий із цього приводу, і Лариса зрозуміла, що її можуть звільнити. Вона розуміла, що буде знижена на посаді або втратить роботу, але страх здавався сильнішим...»

Фобія це сильний страх чогось, що насправді, є мало небезпечним або взагалі не становить реальної небезпеки. Загальні фобії та страхи включають страх закритих місць, висоти, комах, змій, лікарів, польотів на літаку тощо. Проте ми можемо розвинути фобії практично з нічого. Більшість фобії розвиваються у дитинстві, але вони також можуть розвинутись у дорослих людей.

Якщо у вас є фобія, ви, мабуть, розумієте, що ваш страх є необґрунтованим, але ви, однак, не може контролювати свої почуття. Від однієї думки про те, що вас лякає, може початися занепокоєння. І коли ви насправді зазнаєте впливу фобії, страх виявляється автоматичним і переважаючим.

Страх може бути настільки сильний, що ви можете піти на багато, щоб уникнути жахливої ситуації, обмежити себе або навіть змінити свій спосіб життя. Якщо у вас клаустрофобія, наприклад ви можете відмовитися від вигідної пропозиції роботи, тому що, дістатися до офісу, потрібно на ліфті. Якщо у вас страх висоти, ви можете проїхати додаткові 7 кілометрів, щоб уникнути високого мосту.

симптоми фобії

Ознаки та симптоми фобії

Люди з фобіями відчувають симптоми, пов'язані зі страхом, коли вони зазнають впливу об'єкта або ситуації, яких вони бояться. Спостерігаються емоційні та фізичні симптоми. Симптоми, що виявляються, коли людину охоплює тривога і страх, можуть змінюватись від легкого почуття побоювання до повномасштабної паніки. Як правило, чим ближче ви до об'єкта або ситуації, яку ви боїтеся, тим інтенсивніший страх. Страх також буде інтенсивнішим, якщо уникнути страшного об'єкта або ситуації важко.

Загальні ознаки та симптоми фобії:

Фобія та страх - загальні типи

Існують чотири основні типи фобій та страхів:

Фобії тварин. Фобія тварин — страх, викликаний тваринами чи комахами. Приклади включають: страх змій, страх павуків, страх гризунів, страх собака тощо.

Фобії навколишнього середовища. Фобія середовища — страх, спричинений явищами природи. Приклади включають: страх висоти, страх бурі, страх води, страх темряви тощо.

Ситуаційні фобії. Ситуаційна фобія — страх, спричинений конкретною ситуацією. Приклади включають: страх закритих просторів (клаустрофобія), страх ліфтів, страх польоту літаком, страх стоматологів, страх водіння, страх тунелів тощо.

Фобії каліцтва або травми. Фобії каліцтва включають: страх крові, страх травми, страх пострілів, страх медичних процедур.

Загальні фобії та страхи:

Такі фобії як, страх задухи, страх захворювань, таких як рак, і страх клоунів, не відносяться до жодної з чотирьох загальних категорій.

Агорафобія

Агорафобія — фобія, яка не вписується в жодну з чотирьох категорій. Традиційно, агорафобія — страх громадських місць та відкритих просторів. Проте нині вважається, що агорафобія розвивається як ускладнення панічних нападів.

Люди з агорафобією бояться, що напад паніки трапиться в ситуації, коли втекти було б важко чи незручно, чи там, де допомога не буде доступна прямо зараз. Якщо у вас агорафобія, ви, ймовірно, уникаєте людних місць, таких як торгові центри та кінотеатри. Довга черга — ще одна ситуація, яка може спровокувати паніку. Ви також можете уникати громадського транспорту, літаків, метро. У більш важких випадках, відчувати себе в безпеці можна лише вдома.

Щоб дізнатися більше про агорафобію та панічний розлад, у тому числі про те, що можна зробити, щоб допомогти, див. приступи паніки та панічний розлад.

Соціальна фобія (соціофобія)

Соціальна фобія, яка також називається соціальний тривожний розлад, страх соціальних ситуацій, в яких ви можете бути збентежені або вас можуть судити. Якщо у вас соціальна фобія ви можете бути надмірно сором'язливими і боїтеся приниження перед іншими. Ваше занепокоєння про те, як ви виглядатимете, і що інші будуть думати про вас, може призвести до уникнення певних соціальних ситуацій, якими, в іншому випадку, ви могли б насолоджуватися.

Страх публічних виступів, надзвичайно поширена фобія, є одним із видів соціальної фобії. Інші страхи, пов'язані із соціальною фобією, включають: страх їсти або пити в громадських місцях, страх розмовляти з незнайомими людьми, страх іспитів, страх ходити в гості, страх відповідати біля дошки.

Симптоми фобії каліцтва або травми

Симптоми фобії каліцтва чи травми трохи відрізняються від симптомів інших фобій. Зіткнувшись з видом крові або травми, ви відчуваєте не тільки страх, але огиду. Як і у разі інших фобій, спостерігається збільшення частоти серцевих скорочень та артеріальний тиск. Однак, на відміну від інших фобій, серцебиття супроводжується нудотою, запамороченням і, можливо, втратою свідомості. Хоча страх знепритемніти є загальним для всіх фобій, фобія каліцтва або травми єдина, коли втрата свідомості може статись насправді.

«Нормальний» страх чи фобія?

Це нормально і навіть корисно відчувати страх у небезпечних ситуаціях. Страх - адаптивна реакція людини. Він служить захисною метою, автоматично активізуючи поведінку "боротися чи бігти". За допомогою реакції тіла і розуму, ми можемо швидко реагувати і захищати себе.

Але у разі фобій загроза сильно перебільшена або не існує. Наприклад, цілком природно, боятися добермана, що ричить, але нераціонально жахатися від дружнього пуделя на повідку, як буває, якщо у вас є фобія собак.

Нормальний страх у дітей

Фобії у дітей є загальними. За даними психологічних досліджень, 90% дітей віком від 2–14 мають хоча б один конкретний страх. Наступні страхи є спільними для багатьох дітей і вважаються нормальними:

Якщо страх дитини не порушує її або його повсякденне життя, то малоймовірно, що потрібна допомога психолога. Однак, якщо страх заважає соціальній діяльності вашої дитини, успішності в школі або сну, ви повинні звернутися за професійною допомогою до кваліфікованого психолога.

Коли необхідно звертатися за психологічною допомогою для лікування фобій і страхів

Хоча фобії є загальнопоширеними, вони рідко викликають значний дистрес або суттєве порушення повсякденної діяльності. Наприклад, якщо у вас є фобія змій, це може не викликати жодних проблем у вашому повсякденному житті, якщо ви живете у місті, де ви навряд чи зіштовхнетеся зі змією. З іншого боку, якщо у вас є важкі фобії закритих просторів, життя у великому місті буде проблемою.

Якщо ваша фобія насправді не впливає на повсякденне життя, вона, мабуть, не завдає занепокоєння. Але якщо уникнення об'єкта, діяльності, або ситуації, які викликають вашу фобію, заважає вашій нормальній роботі або заважає вам робити речі, які б інакше ви робили, саме час звернутися за допомогою до психолога.

Розгляньте допомогу психолога у лікуванні вашої фобії, якщо:

Психологічна допомога при фобії

Страх та фобія - допомога психолога

Професійні психологи центру «Альфа-Генезис» застосовують один із видів когнітивно-поведінкової психотерапії — систематичну десенсибілізацію для лікування фобій страхів. Ця процедура дуже ефективна. За даними Національного інституту психічного здоров'я (США), близько 75% людей здатні подолати свої фобії за допомогою когнітивно-поведінкової психотерапії.

У процесі систематичної десенсибілізації, контрольованим чином ви піддаєтеся впливу об'єкта або ситуації яких ви боїтеся. Найчастіше використовується керована уява та практика у зовнішньому середовищі.

Такий вплив у поєднанні з техніками релаксації є дуже ефективним у разі фобій та страхів.

Через повторювані зустрічі зі своїм страхом, ви починаєте розуміти, що ситуації, що провокують страх, неприємні, але не руйнівні. З кожною сесією, ви відчуваєте зростання контролю над вашою фобією, і фобія втрачає свою силу.

Кількість сесій, які вам необхідні, залежить від тяжкості вашої фобії, але систематична десенсибілізація, як правило, короткостроковий метод. Лікування деяких фобій часто може займати лише від двох до чотирьох сесій. Іноді одна, тривала сесія це все, що потрібно.

Поради щодо самодопомоги для подолання фобій та страхів

Крім професійної допомоги психолога, є багато стратегій самодопомоги, які ви можете використати, щоб подолати фобії та страх.

Дізнайтеся про вашу фобію. Розуміння фобії є першим кроком для її подолання. Важливо знати, що фобії загальнопоширені. Наявність фобії не означає, що ви божевільний! Ви також дізнаєтеся, що фобії дуже піддаються лікуванню. Ви можете подолати свої тривоги та страх.

Атакуйте ваші негативні думки. Тривожні думки, які є паливом для фобії, зазвичай нереалістичні. Спробуйте поставити негативні думки під сумнів.

Наприклад:

Негативна думка:

Чи є докази того, що ця думка є невірною (ірраціональною)?

Що б ви сказали своєму другові, який має цей страх?

Методи релаксації, глибоке дихання, медитація є потужною протиотрутою коли людина відчуває занепокоєння, паніку та страх. При регулярній практиці ви розвинете здатність заспокоюватися швидко. Ви можете використовувати ці методи, коли вам доведеться опинитися в ситуації, що викликає фобію.

Автори статті

Марія Олегівна Дьяконова
психолог, гіпнолог

Данильцева Римма Євгенівна,
психолог, гіпнолог

Останнє редагування: 19.04.2022

Також читайте:

Статті по темі:

Програма:

Психотерапія

Записатись

© 2005–2023«Альфа-Генезис»
Психолог в Києві, психотерапевт, лікування гіпнозом

Всі права захищено.

Працюємо:
ПН - ПТ з 10:00 до 20:00
СБ з 10:00 до 18:00

Адреса:
м. Киев, пров. Госпітальний, 1А

Карта проїзду

Карта проезда в психологический центр Альфа-Генезис

Оплатити можливо картою Visa або MasterCard з будь-якої точки світу, доступна Оплата частинами від Приват Банку

На нашому сайті Ви можете сплатити карткою Visa
На нашому сайті Ви можете сплатити карткою MasterCard
На нашому сайті доступна оплата частинами від Приват Банку