UA RU

Компульсивне переїдання
симптоми, причини, лікування та допомога

переїдання

Майже кожна людина переїдає, іноді з'їдає додаткову порцію за святковим обідом, або з'їдає десяток печива під час нічних навчальних занять. Але якщо переїдання є регулярною та неконтрольованою звичкою, ви можете страждати від компульсивного переїдання.

Затяті їдці використовують їжу, щоб впоратися зі стресом та іншими негативними емоціями, компульсивне переїдання змушує їх почуватися погано. Надмірне споживання їжі зустрічається частіше, ніж булімія та анорексія і охоплює значну кількість чоловіків та жінок. Надмірне споживання їжі виліковне, завдяки професійній допомозі ви можете навчитися контролювати свій апетит.

Марія Дьяконова про РХП разом із Наталією Гоцій на каналі Бути Гоцій

Марія Дьяконова про РХП разом із Наталією Гоцій на каналі Бути Гоцій

Спеціалісти

Психотерапевт психолог гіпнотерапевт Марія Дьяконова

Марія Дьяконова
Психотерапевт, психолог, гіпнотерапевт

Досвід з 2004 року (18 років)

Психотерапевт психолог гіпнотерапевт Ріма Данильцева

Римма Данильцева
Психотерапевт, психолог, гіпнотерапевт

Досвід з 2012 року (10 років)

Що таке переїдання?

Помірне споживання їжі або компульсивне переїдання характеризується споживанням величезної кількості їжі, і відчуттям, що ви не в силах зупинити апетит. Симптоми компульсивного переїдання зазвичай виникають у пізньому підлітковому чи ранньому дорослому віці, часто після дотримання дієти. Епізод переїдання зазвичай триває близько двох годин, але деякі люди переїдають впродовж усього дня. Затяті їдці часто їдять, навіть коли вони не голодні і продовжують їсти після їжі навіть якщо ситі.

Симптоми компульсивного переїдання:

Історія Сергія

У 8-му класі, Сергій почав набирати вагу. Його однокласники дражнили його "пухлим", тому він звернувся до їжі за втіхою, і набрав ще більшу вагу. Зараз, у віці 32 років, Сергій ненавидить себе і кидається від дієти до дієти. Після поганого дня на роботі, або якщо він почувається самотнім, або йому сумно, або нудно, Сергій не може протистояти фаст-фуду по дорозі додому. Він уминає чизбургери, картоплю фрі, шоколадний напій і відра смаженої курки. Потім він завертає у продуктовий магазин на пончики, печиво та чіпси. Приїхавши додому на самоті, він їсть, і не зупиняється, доки їжа не скінчиться, а він не відчує себе хворим. Але навіть коли він з'їдає всі продукти, погані відчуття залишаються. Він лає себе за те, що він огидна свиня і лягає спати турбуючись про біль у колінах і небезпечно високий рівень холестерину...

Приступи переїдання

Приступи переїдання

Непомірне споживання їжі може бути втіхою на короткий час, але потім реальність повертається назад, разом із жалем та ненавистю до себе. Надмірне споживання їжі часто призводить до збільшення ваги та ожиріння, які тільки посилюють переїдання. Чим гірше затятий їдок почувається і ненавидить свою зовнішність, тим більше він використовує їжу, щоб упоратися з негативними емоціями. Це стає циклом: їжа, щоб почуватися краще, відчуття себе ще гірше, а потім повернення до їжі для полегшення.

Ознаки та симптоми компульсивного переїдання та харчової залежності

Люди з компульсивним переїданням почуваються незручно і соромляться своїх уподобань у їжі, тому часто намагаються приховувати свої симптоми та їсти у секреті. Багато затятих їдців мають надмірну вагу або страждають на ожиріння, але деякі з них мають нормальну вагу.

Анорексія - симптоми, причини та як позбутися. Говорить Марія Дьяконова

Поведінкові симптоми харчової залежності та компульсивного переїдання:

Емоційні симптоми харчової залежності та компульсивного переїдання

Поставте наступні запитання. Чим більше відповідей «так», тим більша ймовірність того, що у вас розлади харчової поведінки.

Наслідки компульсивного переїдання

Непомірне споживання їжі призводить до широкого кола фізичних, емоційних та соціальних проблем. У людей із компульсивним переїданням, у кілька разів частіше, ніж у людей без розладів харчової поведінки трапляються стрес, безсоння та думки про самогубство. Депресія, тривога, і наркоманія є поширеними побічними ефектами. Але найвідоміший наслідок обжерливості — розлад ваги.

Ожиріння та переїдання

Згодом компульсивне переїдання призводить до ожиріння. Ожиріння, у свою чергу, викликає численні ускладнення, зокрема:

Причини компульсивного переїдання

Як правило, розлад харчової поведінки розвивається з кількох причин, у тому числі гени людини, виховання, емоції та досвід, переконання тощо.

Біологічні причини компульсивного переїдання

Біологічні аномалії можуть сприяти переїданню. Наприклад, гіпоталамус (частина мозку, яка контролює апетит) не може посилати правильні повідомлення про голод і ситість. Дослідники також виявили генетичну мутацію, що, здається, викликає харчову залежність. Нарешті, є свідчення, що низький рівень серотоніну, хімічної речовини мозку відіграє важливу роль у переїданні.

Соціальні та культурні причини компульсивного переїдання

Соціальний тиск, що необхідно бути струнким, може додати сорому затятим їдцям, змушуючи їх почуватися пригніченими і їсти, щоб заглушити негативні емоції. Деякі батьки мимоволі підготували ґрунт для переїдання пов'язуючи їжу з комфортом або з винагородою для своїх дітей. Діти, які зазнають частої критики та зауваження про себе і своє тіло також уразливі, як і ті, які зазнавали сексуального насильства в дитинстві.

Психологічні причини компульсивного переїдання

Депресія та переїдання тісно пов'язані. Багато затятих їдців, або страждають на депресію або страждали раніше, а в інших можуть виникнути проблеми з контролем імпульсів та управлінням своїми почуттями. Низька самооцінка, самотність і незадоволеність можуть також сприяти переїданню.

Розгул обжерливості та стрес

Однією з найчастіших причин переїдання є спроба керувати неприємними емоціями, такими як стрес, депресія, самотність, страх та тривога. Коли у вас поганий день, може здатися, що їжа - це ваш єдиний друг. Надмірне споживання їжі може тимчасово зробити такі почуття, як стрес, смуток, тривога, депресія і нудьга такими, що випаровуються в повітрі. Але ефект дуже швидкоплинний.

Як зупинити переїдання

Можливо важко подолати розгул обжерливості та харчову залежність. На відміну від інших залежностей, ваш «наркотик» необхідний для виживання, тому у вас немає можливості його уникнути. Натомість, ви повинні розвивати здорові стосунки з їжею, засновані на задоволенні ваших потреб у харчуванні, а не ваші емоційні потреби.

Для того щоб зупинити нездорове переїдання важливо, почати їсти для здоров'я та харчування. Здорове харчування передбачає прийняття збалансованої їжі, вибір здорових продуктів, які містять необхідні вітаміни та мінерали.

Лікування та допомога при компульсивному переїданні

Раціональне харчування як спосіб лікування компульсивного передавання

Хоча є багато речей, які ви можете зробити, щоб допомогти собі зупинити переїдання, також важливо звернутися за професійною підтримкою та лікуванням. Психологи центру «Альфа-Генеза» пропонують для лікування компульсивного переїдання ефективну програму «Гіпноз-Дієта», яка охоплює більше, ніж просто ваші симптоми та руйнівні звички в їжі. Тому що, слід усунути корінні причини цієї проблеми, емоційні тригери, які призводять до харчового розгулу і ваші труднощі справлятися зі стресом, тривогою, страхом, смутком та іншими незручними емоціями.

Психотерапія при компульсивному переїданні

Розлади харчової поведінки можна успішно лікувати у психотерапії. Психотерапія навчить вас, як боротися із спонуканням до переїдання, а шкідливі звички будуть замінені на нові здорові звички, ви зможете контролювати свої звички та настрій, а також навчитеся ефективним навичкам управління стресом.

Три види психотерапії особливо дієві при лікуванні компульсивного переїдання: когнітивна психотерапія, поведінкова психотерапія, гіпноз і навіювання.

Медикаменти під час компульсивного переїдання

Ліки не ліки від компульсивного переїдання. Медикаменти для лікування симптомів компульсивного переїдання можуть застосовуватися як частина комплексної програми лікування, яка включає психотерапію, релаксацію, і техніки самодопомоги.

Медикаменти для придушення апетиту. Дослідження механізмів придушення апетиту показують, що деякі препарати для зниження ваги можуть зменшити кількість епізодів переїдання та сприяти зниженню ваги. Однак побічні ефекти можуть включати значне збільшення артеріального тиску або пульсу, судоми, кровотечу, втому, запаморочення, печіння або поколювання та інші рідкісні, але небезпечні для життя проблеми.

Дослідження показують, що антидепресанти можуть знижувати обжерливість у людей, які страждають на булімію, а також можуть допомогти людям з компульсивним переїданням. Проте дослідження також показують, що частота рецидивів (повернення хворобливих симптомів) висока, коли препарат скасовано.

Дбайте про себе. Розумійте, коли потрібно звернутися за допомогою психолога для себе та свого благополуччя. Робота з розладом харчової поведінки може бути емоційно насиченою, але це варте того, щоб все подальше життя жити щасливо та благополучно.

Автори статті

Марія Олегівна Дьяконова
психолог, гіпнолог

Данильцева Римма Євгенівна,
психолог, гіпнолог

Останнє редагування: 18.04.2022

Також читайте:

Статті по темі:

Новини по темі:

Програма:

Психотерапія

Записатись

© 2005–2022«Альфа-Генезис»
Психолог в Києві, психотерапевт, лікування гіпнозом

Всі права захищено.

Працюємо:
ПН - ПТ з 10:00 до 20:00
СБ з 10:00 до 18:00

Адреса:
м. Киев, пров. Госпітальний, 1А

Карта проїзду

Карта проезда в психологический центр Альфа-Генезис

Оплатити можливо картою Visa або MasterCard з будь-якої точки світу, доступна Оплата частинами від Приват Банку

На нашому сайті Ви можете сплатити карткою Visa
На нашому сайті Ви можете сплатити карткою MasterCard
На нашому сайті доступна оплата частинами від Приват Банку