UA RU

Заїкання

Заїкання – поширене порушення, при якому мова позбавляється краси та плавності. З'являються незручні затримки та паузи, повторення, що заважає людям витончено та впевнено викладати думки в усній формі. Виникає проблема через спазматичний стан різних структур – ньобу, язика, м'язового апарату гортані, губ.

Заїкання

Позбутися заїкання цілком можливо у будь-якому віці. В основному логоневроз піддається повній корекції використовуючи психотерапію та гіпноз.

Спеціалісти

Психотерапевт психолог гіпнотерапевт Марія Дьяконова

Марія Дьяконова
Психотерапевт, психолог, гіпнотерапевт

Досвід з 2004 року (18 років)

Психотерапевт психолог гіпнотерапевт Ріма Данильцева

Римма Данильцева
Психотерапевт, психолог, гіпнотерапевт

Досвід з 2012 року (10 років)

Симптоми заїкання

Психогенне заїкання проявляється різними ознаками:

Також можуть спостерігатися й інші симптоми. Це відчуття напруги, задишка, страх, відчуття блокування мови після безуспішних спроб вимовити слово. Ускладнюється проблема нервовим тиком, гримасами на обличчі, неконтрольованими судомами кінцівок.

Заїкання: причини

Перш ніж надати допомогу при заїканні, фахівець розбереться з причинами виникнення відхилення. Вони поділяються на кілька груп:

  1. Психологічні

Психологічне заїкання формується під впливом ненормальної обстановки, в якій перебуває людина. У дитинстві це конфлікти та гучні сварки батьків, суворе виховання, виставлення суперечливих та нездійсненних вимог до дитини. Ці обставини ранять чутливу психіку, що спричиняє розвиток мовного розладу в дорослому віці.

  1. Фізіологічні

Схильність до захворювання - слабкість ЦНС, обумовлена важкими інфекційними недугами - ускладненнями після менінгіту, енцефаліту, кору, скарлатини. Спостерігатися відхилення може і на тлі уповільнених хронічних захворювань - запалення легень, ревматизму та інших патологій. У деяких випадках вразлива нервова система – це вроджений стан, який виник через несприятливий перебіг вагітності.

Форми заїкання

Глибоке вивчення психології заїкання дозволило вченим виділити дві форми відхилення:

  1. Неврозоподібна форма

При діагностуванні такої недуги буде потрібна тривала терапія. Він важко піддається корекції, оскільки корінь патології криється в ураженні органічних структур мозку. Першопричиною є пологові травми, викидень, перебіг вагітності у матері з вираженим токсикозом.

  1. Невротична форма

При даному виді захворювання уражень у головному мозку немає. Воно має функціональний характер, успішно піддається корекції. Виникає недуга внаслідок раннього введення другої мови спілкування у дітей віком півтора-двох років, а також після травмуючих життєвих обставин, стресових факторів.

Наслідки проблеми

Спілкування через вербальні комунікації дозволяє налагоджувати ефективні соціальні зв'язки. Заїкання унеможливлює повноцінний обмін інформацією між індивідами, порушує взаєморозуміння і стає серйозною перешкодою в особистому житті та професійній сфері. Ігнорувати проблему, і миритися з неприємними наслідками безвідповідально, адже це мовленнєве відхилення – не вада, а хвороба, що піддається лікуванню.

Алгоритм дій для вирішення проблеми

Як показує лікарська практика, ліквідувати проблему можна за кілька проблем. Однак тривалість курсу терапії підбирається індивідуально, і залежить від багатьох факторів. Це правило застосовується і до методів допомоги, що використовуються. Найкращий результат забезпечує комбінування кількох технік, але перш ніж приступити до їх призначення, потрібно пройти такі кроки:

  1. Діагностування

Насамперед необхідно встановити тип заїкання. З цим завданням упорається професійний невропатолог. Лікар повинен оцінити стан організму. Якщо в рамках діагностики серйозних відхилень у функціонуванні відділів центральної нервової системи не виявлено, то потрібне відвідування психолога та консультація логопеда.

  1. Робота з психосоматикою

У людей з діагностованим порушенням моторики, у тому числі і мовленнєвої, спостерігаються головні болі, судоми, скутість, напруженість, а також руховий неспокій або незграбність у рухах. Ці ознаки з'являються при травмах та хворобах за рахунок того, що деякі м'язи стискаються. Оскільки розслаблення не відбувається, спазм залишається та закріплюється.

Схожа ситуація описується і при переживанні людиною негативних емоцій. Напруга ніби накопичується в тілі, коли ті самі думки відчуваються по колу. У певних місцях з'являються ущільнені ділянки м'язової тканини, які мають назву міофасціальних утворень. Вони стають на заваді вільному проходженню нервових імпульсів.

Цим пояснюється той факт, що у осіб, що заїкаються, є затискачі в області шиї, попереку, плечового пояса, живота. Через ці особливості голова може видаватися трохи вперед. Працюючи зі спеціалістом потрібно знайти ділянки зі змінами, прибрати напруги. Для цього призначають масаж, міотерапію для відновлення уражених м'язових волокон та тканин.

Оскільки емоції знаходять пряме відображення на стані фізичного тіла, знадобиться і допомога психотерапевта. Він знайде травмуючу обставину, позначить ефективні та безболісні шляхи для її подолання. Таким чином затискачі, що утворилися під впливом страхів, більше не повторяться.

Для завершення терапії з логопедом-дефектологом займаються артикуляційною зарядкою. Це специфічна гімнастика, спрямована на зміцнення артикуляційного апарату. Її застосовують для розвитку рухливості та сили, досягнення диференційованості рухів органів, що беруть участь у мовному процесі. Гімнастика складається з вправ різного рівня складності, які повторюються у певній послідовності.

Закріплення результату

Зафіксувати досягнутий результат допомагає внесення довгострокових змін у спосіб життя. Вони торкаються безлічі сфер:

Дихальні практики, медитації, йога допоможуть внести баланс і набути гармонії, позбавлять нав'язливих думок і стиснення в тілі.

Для загального зміцнення організму харчування має бути повноцінним, натуральним та різноманітним.

Вітаються піші прогулянки на свіжому повітрі, легкі регулярні спортивні навантаження.

Нормалізація мови сприяє співу, що дозволяє досягти ритмічності і плавності, розвинути силу і мелодійність голосу.

Заїкання посилюється при сильних негативних емоціях, що відчуваються у ворожому соціальному середовищі.

Невротичне заїкання: психотерапія в Києві

Пусковим важелем для виникнення заїкання у дорослих у переважній більшості випадків стають перенесені емоційні потрясіння. Стреси вдома і на роботі, нервові зриви, душевні потрясіння, тривалі перебування у стані депресії мають травмуючий вплив на ментальне здоров'я. Найбільшого ризику схильні люди недовірливі, невпевнені в собі, вразливі. Тому для корекції проблеми крім занять з логопедом, який навчить технік грамотної та чіткої звуковимовлення, виставить темп та інтонацію мови, необхідно підключати допомогу психолога.

Дипломований спеціаліст психологічного центру «Альфа-Генезис» розповість про те, як подолати страх мови, опанувавши навичку саморегуляції емоцій у драматичних ситуаціях. Взаємодія з психотерапевтом стане чудовим шансом знайти хорошу стабільну самооцінку, знизити поріг особистісної тривожності. Для досягнення зазначених цілей буде застосовано безпечні та результативні методи, ефективність яких підтверджена науковими дослідженнями по всьому світу. Це гіпнотерапія, психокорекція та інші техніки, які уможливлюють невимушене спілкування з оточуючими, сприяють усуненню незручності та напруженості при встановленні комунікацій у соціумі.

Автори статті

Марія Олегівна Дьяконова
психолог, гіпнолог

Данильцева Римма Євгенівна,
психолог, гіпнолог

Останнє редагування: 16.04.2022

Психотерапія

Записатись

© 2005–2023«Альфа-Генезис»
Психолог в Києві, психотерапевт, лікування гіпнозом

Всі права захищено.

Працюємо:
ПН - ПТ з 10:00 до 20:00
СБ з 10:00 до 18:00

Адреса:
м. Киев, пров. Госпітальний, 1А

Карта проїзду

Карта проезда в психологический центр Альфа-Генезис

Оплатити можливо картою Visa або MasterCard з будь-якої точки світу, доступна Оплата частинами від Приват Банку

На нашому сайті Ви можете сплатити карткою Visa
На нашому сайті Ви можете сплатити карткою MasterCard
На нашому сайті доступна оплата частинами від Приват Банку