Тривога та паніка
Зазнавати тривоги – нормально. Так психіка людини реагує на пережиті життєві події та обставини. Проблема виникає у тому випадку, якщо природна емоція переростає в патологічний стан, що супроводжується нападами паніки та страху. Це повністю виснажує людину, не піддається контролю.

Спеціалісти
Чому виникає відчуття паніки та тривоги?
Перманентне відчуття паніки та тривоги однозначно потребує корекції. Воно розвивається під впливом таких причин:
- надмірна нервова напруга;
- низька якість сну;
- перевтома на робочому місці;
- внутрішні переживання (конфлікти, страхи, незадоволеність власним життям);
- боязнь знову повторити негативний досвід;
- невпевненість у собі.
Також посилювати ситуацію можуть фізіологічні фактори – деякі захворювання ендокринної системи, збої у роботі ЦНС. Каталізуючими тригерами часто стають травми, стреси, залежність від психотропних стимулюючих речовин.
Симптоматика
Припустити наявність тривожного розладу можна за такими симптомами:
- спазми м'язів
- запаморочення
- нудота
- втрата орієнтації у просторі
- проблеми із ШКТ
- сльозливість
- звичка до самокритики
- поява нав'язливих думок
- нездатність довго фокусувати увагу та тримати концентрацію
- панічні атаки
- агресивна поведінка
- гіперчутливість до критики
- ухиляння від міжособистісних контактів

Також патологія проявляється і рядом інших фізіологічних ознак – прискорені позиви до сечовипускання, відчуття сухості у роті, пітливість, тахікардія, ускладнене дихання з відчуттям нестачі повітря.
Як відбувається діагностика?
Присутність перелічених вище симптомів не є прямим доказом наявності недуги. Психотерапевту необхідно спостерігати пацієнта впродовж кількох тижнів, щоб безпомилково винести вердикт про наявність панічних атак та тривожних розладів. Для діагностики фахівець може використовувати на практиці такі інструменти:
- шкала тривоги та депресії;
- особисті тести;
- інші клінічні тестові методики.
Правильна комплексна діагностика дозволяє точно оцінити стан, підібрати безпечні та ефективні види допомоги згідно з діючими протоколами медицини.
Наслідки проблеми
При діагностованих тривожних розладах люди тримають фокус уваги на своїх недоліках, відчувають складнощі зі складанням адекватної самооцінки. Вони відмовляються від нових знайомств, перестають контактувати зі звичним оточенням, оскільки у глибині душі бояться бути відкинутими. Наслідки проігнорованого стану можуть виявитися замкненістю, боязкістю, відчуттям власної неповноцінності, відсутність довіри до близьких та друзів. Від цього погіршується якість повсякденного життя, втрачається продуктивність на роботі та у сфері особистісних взаємин.
Методи самодопомоги
Основа успішного одужання – грамотно складена психотерапія. Однак і на людині з тривожним розладом лежить відповідальність за одужання. Виконуючи прості рекомендації, вдасться значно покращити стан:
- Складання правильного раціону
З меню варто прибрати продукти, які впливають на нервову систему. Кофеїновмісні напої, алкоголь, пряна та жирна їжа. До раціону необхідно включити збалансовані страви з натуральних продуктів з низьким відсотком жирності, пісні сорти м'яса та риби, бобові та злаки. Запивати трапезу можна трав'яним чаєм з меліси, м'яти, ромашки.
- Режим дня
Обов'язково добре висипатися, часто гуляти на свіжому повітрі, займатися помірною фізичною активністю по кілька разів на тиждень.
- Аутотренінг
Корисність принесе аутотренінг, медитативні практики, дихальна гімнастика.
Постійна паніка та тривога: ефективна допомога психотерапевта в Києві

Допомогу при тривозі та паніці нададуть фахівці з психотерапії київського центру «Альфа-Генезис». Кваліфіковані психологи у межах сеансу встановлять причини патологічного стану, навчать ефективним технікам контролю за емоціями. Це знизить сприйнятливість людини до провокаційних факторів розладу, вона набуде впевненого бажання будь-якими силами впоратися з хворобою.
Своєчасне звернення до психологічного центру – запорука відновлення якості життя, впевнений та швидкий шлях до набуття ментального здоров'я. Персонал установи надасть рекомендації щодо корекції розпорядку дня, ознайомить із результативними заходами профілактики тривожних розладів та періодичних нападів паніки. Взаємодія з професіоналами стане ключем до зняття напруженості, позбавлення від фобій та повернення до повноцінного життя.
Автори статті
Марія Олегівна Дьяконова
психолог, гіпнолог
Данильцева Римма Євгенівна,
психолог, гіпнолог
Останнє редагування: 20.04.2022
Також читайте:
Статті по темі:
- Вегетосудинна дистонія Симптоми, причини та лікування ВСД.
- Стресс. Хронічна втома. Емоційне вигоряння.
- Страх та фобія
- Тривожний розлад (Тривога)
- Приступи паніки (панічні атаки). Паніка.
- Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР). Нав'язливі думки, дії
- Соціофобія, соціальний тривожний розлад. Ознаки, симптоми та лікування.
- Агорафобія
- Ефективний спосіб лікування фобій та страхів
- Почніть жити без паніки
- Як подолати тривогу
- Що робити, коли одночасно відчуваєш депресію та тривогу
- Трихотіломанія, симптоми та лікування трихотіломанії
Програма: