Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР), нав'язливі думки, дії
Нормально, іноді, повертатися і перевіряти ще раз, що праска вимкнена або замок закритий. Але, у разі обсесивно-компульсивного розладу (ОКР), нав'язливі думки та компульсивна поведінка настільки надмірні, що вони втручаються у повсякденне життя. І не важливо, що ви робите, ви не можете позбутися їх.

Якщо у вас або у вашої близької людини обсесивно-компульсивний розлад, ви можете почуватися ізольованим та безпорадним, але допомога доступна. Багато видів психотерапії та стратегії самодопомоги можуть зменшити симптоми ОКР.

Спеціалісти
Часто діагностованим психічним розладом сучасності є ОКР. Люди, які страждають на дане захворювання, перебувають у стані тривожності, не можуть звільнити розум від нав'язливих деструктивних думок. Через недостатню поінформованість у суті проблеми і відсутність життєздатних ідей для її вирішення, чоловіки і жінки приховують патологію від оточуючих, соромляться зізнатися в симптомах не тільки близьким родичам, а й лікарям. Така поведінка спричиняє посилення ситуації – ознаки обсесивно-компульсивного розладу набувають вираженого характеру, епізоди з хвилюванням стають частиною повсякденної рутини. Якщо не вжити оперативних заходів і відкладати звернення до психолога, синдром стрімко розвиватиметься і прогресуватиме.
Обсесивно-компульсивний розлад: загальні відомості
ОКР – один із видів тривожних ананкастних розладів. Компульсії – це повторювані епізоди нав'язливих дій, що робить людина що прагне позбутися обсесій – нав'язливих думок. Стандартний сценарій захворювання відбувається за такою схемою:
- непередбачувано виникають невизначені думки та образи в голові;
- з'являється стійке відчуття того, що ці образи та думки несуть негативне забарвлення, є неприємними та дратівливими;
- відчувається поклик швидше позбутися їх будь-яким способом;
- у відповідь на поклик, що надійшов, формується нав'язлива поведінка.
Обсесивно-компульсивний розлад: симптоми
Перш ніж призначити допомогу при ОКР, фахівець ретельно вивчить симптоматику. Виявляється недуга нав'язливими думками та діями, а також рядом супутніх ознак:
- Генералізована тривога.
- Знижена самооцінка.
- Розвиток почуття безпорадності та нікчемності.
- Відчуття безнадійності, відсутність сенсу життя.
- Деперсоналізація.
- Відсутність віри в реальність подій та оточуючих речей.
- Тіки (мимовільне знизування плечима, моргання віками, гримаси на обличчі).
Симптоми можуть виявлятися й іншим чином. У людини складається думка про те, що думки їй не належать. Він відчуває «божевільність», що насувається, відчуває страх перед загрозою позбутися здорового глузду.
Причини появи обсесивно-компульсивних розладів
Вважається, що основною причиною хвороби є генетична схильність. Якщо батьки приділяють велике значення перфекціонізму і відповідальності, з великою ймовірністю діти скопіюють таку модель поведінки і в дорослому житті слідуватимуть запозиченим директивам. Однак, спровокувати розлад можуть і інші фактори:
- Підвищений рівень стресу в сім'ї, на роботі, у соціальному колі.
- Відхилення у нормальному функціонуванні або анатомічній будові центральної нервової системи, що мають вроджений або набутий характер.
- Інші психотравмуючі, біологічні, зовнішні тригери.
Психологічна корекція нав'язливих думок: основні принципи
Завдання психолога, який працює з людьми з ОКР, полягає в м'якій корекції поведінки. Хворій людині постійно здається, що вона не має контролю над своїми думками. Вони народжуються власними силами, без запрошення втручаються у потік свідомості, а потім беруть на себе управління нею. Усунути тривожність і нейтралізувати неприємні переживання допомагають певні ритуали (компульсії). Для цього чоловіки та жінки з розладом проводять цілі ритуали – багаторазово миють руки впродовж невеликого відрізку часу, перевіряють по кілька разів замки після того, як залишають будинок. Інші прояви недуги можуть мати такий вигляд:
- Потреба регулярно вести рахунок
У правильності досконалої дії необхідно переконатися по кілька разів. Це продиктовано страхом за власну безпеку або є наслідком почуття безвідповідальності. Людина може перераховувати будь-що – власні кроки, машини що проїжджають дорогою, гроші в гаманці, літери у сказаних словах.
- Жага ідеальної чистоти в будинку через гермофобію
Навіть після ретельно проведеного генерального прибирання хворим на ОКР здається, що їх оточують нечистоти. Вони безперервно готові проводити дні зі шваброю в руках, щоб захистити себе від бруду, позбутися бактерій, досягти стерильності в кожній кімнаті будинку. Але навіть при такому підході до ведення побуту люди відчувають глибоку огиду, коли беруться за дверну ручку, піднімають з підлоги річ, що впала, встають на підлогу душової кабінки, щоб провести щоденні гігієнічні процедури.
- Неумение правильно интерпретировать отношения с социумом
Постоянные придирки к словам и фразам, невзначай брошенными при разговоре окружающими – еще один верный признак проблемы. В каждом обращении видится неуместная шутка, которая воспринимается как оскорбление в свой адрес. На фоне неправильной интерпретации отношений в социуме возникают сильнейшие стрессовые эмоции – переживания, паника, страх.
- Хвороблива схильність до накопичення речей
Якщо житло перетворилося на склад непотрібних предметів, варто бити на сполох і звертатися за консультацією спеціаліста, адже накопичення може говорити про наявність тривожного розладу.
- Надмірно відповідальний підхід до виконання професійних обов'язків на роботі, скрупульозність у перевірці документів, складанні звітів та таблиць
Пацієнтам властива надмірна організованість. Вони прагнуть досягти верху досконалості у самоорганізації. Усі справи виконуються точно вчасно, речі лежать на призначених місцях, пункти з плану завдань підлягають обов'язковому виконанню. Якщо ж впоратися із завданнями не виходить, настає сильний душевний розлад, прикрість і неспокій.
- Думки про неприємність у майбутньому
Боязнь потрапити в неприємну ситуацію - зустрітися з хуліганами на вулиці, отримати догану в кабінеті у начальства, також знайома людям з ОКР. Вони майстерно вміють доходити до крайнощів, коли насправді немає загрози особистої безпеки. Виявляється фобія відмовою залишати житло, ігноруванням нових знайомств.
- Потреба у підтримці
Хворі просять підтримки та шукають розраду в найближчому оточенні. Але некомпетентна допомога може лише ускладнити стан.
- Пошук неіснуючих вад у зовнішності
Проводячи години перед дзеркалом, чоловіки та жінки намагаються відшукати недоліки, розглядаючи своє відображення у різних ракурсах. Наслідки такої поведінки – виснажливі дієти за відсутності зайвої ваги, пластичні операції для перетворення вигаданих естетичних дефектів.
- Фантазії про непристойну поведінку
Нав'язливі думки можуть мати виражений сексуальний підтекст. В результаті формуються сумніви у власній орієнтації, з'являються різні фантазії та фетиші стосовно випадкових перехожих, колег в офісі.
- Вимова певних слів, читання молитов, промовлення заучених фраз
Про себе або вголос можуть вимовлятися різні слова та речення, які мають певний сенс для хворого з невротичною патологією.
- Колекціонування
При ОКР колекціонування із захоплюючого хобі перетворюється на нав'язливе заняття.
- Румінація
Многогодинне пережовування однієї і тієї ж теми, яке не призводить до жодного результату – формування логічних висновків, прийняття рішення.
- Слідування нав'язливим імпульсам
Імпульси виявляються різним чином - непереборним бажанням роздягнутися в людному місці, вигукнути якусь фразу, штовхнути когось без причини, сильно висунутися з вікна.
Займаючись коригуванням перелічених вище проявів ОКР, психолог розповідає про те, як правильно діяти. Важливо не пригнічувати неприємні думки, а навчитися приймати їх. Поступово цей прийом дозволить знизити активність, яка пов'язана зі спробами зупинити пригнічуючий потік свідомості. Також на користь прийдуть нові звички:
- відмова від психостимуляторів (наркотики, алкоголь);
- складання правильного та здорового раціону харчування;
- помірна фізична активність;
- освоєння навичок управління стресом.
Групи ризику
Серйозна форма ОКР, яка клінічно підтверджена дослідженнями, зустрічається менш ніж у одного відсотка населення. Однак у легкій формі недуга зустрічається широко. Схильність до його проявів відзначають у 30% дорослих чоловіків та жінок, а також у 15% підлітків та дітей. У людей фіксують класичні симптоми цієї невротичної патології. Не з власної волі вони стикаються з безконтрольними думками, що підштовхують до виконання певних ритуалів та дій для досягнення стану спокою на нетривалий період.
Наслідки проблеми
Обтяжливі симптоми, які на ранніх стадіях розладу провокують страждання та заважають нормальному функціонуванню, можуть зафіксуватися надовго, якщо не вдаватися до допомоги психотерапевта. Від одного епізоду до іншого, застосовувані для заспокоєння компульсивні дії підтримують і посилюють ОКР. Тільки своєчасне звернення до фахівця здатне позбавити наслідків проблеми. Швидкий запис на сеанси психотерапії звільнить від ризику ускладнень, таких як затяжна депресія та ін. Поступово зникне і звичка займатися компульсіями.
Психотерапія, гіпноз ОКР у Києві при нав'язливих думках та діях

У столичному психологічному центрі професійну допомогу людям із синдромом нав'язливих думок надає грамотний психотерапевт. Фахівець застосує безпечні методики для делікатного та м'якого усунення проявів ОКР. Персонал закладу співчутливо ставиться до педантичної проблеми відвідувачів, діє відповідально та кваліфіковано, суворо дотримуючись роботи етичних принципів. Кількість, тривалість та періодичність сеансів підбирається в індивідуальному порядку.
Надана в «Альфа-Генезис» кваліфікована допомога – шлях до нового щасливого життя, в якому немає місця нав'язливим станам. Людина розуміє, що придушувати тривожні думки важко і неефективно. Вона вчиться змінювати своє ставлення до проявів ОКР, переглядає звичні шаблони поведінки для того, щоб досягти функціональної або симптоматичної ремісії, або повністю одужати.
Автори статті
Марія Олегівна Дьяконова
психолог, гіпнолог
Данильцева Римма Євгенівна,
психолог, гіпнолог
Останнє редагування: 17.04.2022
Також читайте:
Статті по темі:
- Вегетосудинна дистонія Симптоми, причини та лікування ВСД.
- Стресс. Хронічна втома. Емоційне вигоряння.
- Страх та фобія
- Тривожний розлад (Тривога)
- Приступи паніки (панічні атаки). Паніка.
- Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР). Нав'язливі думки, дії
- Соціофобія, соціальний тривожний розлад. Ознаки, симптоми та лікування.
- Агорафобія
- Ефективний спосіб лікування фобій та страхів
- Почніть жити без паніки
- Як подолати тривогу
- Що робити, коли одночасно відчуваєш депресію та тривогу
- Трихотіломанія, симптоми та лікування трихотіломанії
Програма: