UA RU

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР), нав'язливі думки, дії

Нормально, іноді, повертатися і перевіряти ще раз, що праска вимкнена або замок закритий. Але, у разі обсесивно-компульсивного розладу (ОКР), нав'язливі думки та компульсивна поведінка настільки надмірні, що вони втручаються у повсякденне життя. І не важливо, що ви робите, ви не можете позбутися їх.

ОКР - компульсивний розлад

Якщо у вас або у вашої близької людини обсесивно-компульсивний розлад, ви можете почуватися ізольованим та безпорадним, але допомога доступна. Багато видів психотерапії та стратегії самодопомоги можуть зменшити симптоми ОКР.

ОКР - симптоми, причини та психотерапія. Говорить Марія Дьяконова

Спеціалісти

Психотерапевт психолог гіпнотерапевт Марія Дьяконова

Марія Дьяконова
Психотерапевт, психолог, гіпнотерапевт

Досвід з 2004 року (18 років)

Психотерапевт психолог гіпнотерапевт Ріма Данильцева

Римма Данильцева
Психотерапевт, психолог, гіпнотерапевт

Досвід з 2012 року (10 років)

Часто діагностованим психічним розладом сучасності є ОКР. Люди, які страждають на дане захворювання, перебувають у стані тривожності, не можуть звільнити розум від нав'язливих деструктивних думок. Через недостатню поінформованість у суті проблеми і відсутність життєздатних ідей для її вирішення, чоловіки і жінки приховують патологію від оточуючих, соромляться зізнатися в симптомах не тільки близьким родичам, а й лікарям. Така поведінка спричиняє посилення ситуації – ознаки обсесивно-компульсивного розладу набувають вираженого характеру, епізоди з хвилюванням стають частиною повсякденної рутини. Якщо не вжити оперативних заходів і відкладати звернення до психолога, синдром стрімко розвиватиметься і прогресуватиме.

Обсесивно-компульсивний розлад: загальні відомості

ОКР – один із видів тривожних ананкастних розладів. Компульсії – це повторювані епізоди нав'язливих дій, що робить людина що прагне позбутися обсесій – нав'язливих думок. Стандартний сценарій захворювання відбувається за такою схемою:

Обсесивно-компульсивний розлад: симптоми

Перш ніж призначити допомогу при ОКР, фахівець ретельно вивчить симптоматику. Виявляється недуга нав'язливими думками та діями, а також рядом супутніх ознак:

Симптоми можуть виявлятися й іншим чином. У людини складається думка про те, що думки їй не належать. Він відчуває «божевільність», що насувається, відчуває страх перед загрозою позбутися здорового глузду.

Причини появи обсесивно-компульсивних розладів

Вважається, що основною причиною хвороби є генетична схильність. Якщо батьки приділяють велике значення перфекціонізму і відповідальності, з великою ймовірністю діти скопіюють таку модель поведінки і в дорослому житті слідуватимуть запозиченим директивам. Однак, спровокувати розлад можуть і інші фактори:

 Психологічна корекція нав'язливих думок: основні принципи

Завдання психолога, який працює з людьми з ОКР, полягає в м'якій корекції поведінки. Хворій людині постійно здається, що вона не має контролю над своїми думками. Вони народжуються власними силами, без запрошення втручаються у потік свідомості, а потім беруть на себе управління нею. Усунути тривожність і нейтралізувати неприємні переживання допомагають певні ритуали (компульсії). Для цього чоловіки та жінки з розладом проводять цілі ритуали – багаторазово миють руки впродовж невеликого відрізку часу, перевіряють по кілька разів замки після того, як залишають будинок. Інші прояви недуги можуть мати такий вигляд:

У правильності досконалої дії необхідно переконатися по кілька разів. Це продиктовано страхом за власну безпеку або є наслідком почуття безвідповідальності. Людина може перераховувати будь-що – власні кроки, машини що проїжджають дорогою, гроші в гаманці, літери у сказаних словах.

Навіть після ретельно проведеного генерального прибирання хворим на ОКР здається, що їх оточують нечистоти. Вони безперервно готові проводити дні зі шваброю в руках, щоб захистити себе від бруду, позбутися бактерій, досягти стерильності в кожній кімнаті будинку. Але навіть при такому підході до ведення побуту люди відчувають глибоку огиду, коли беруться за дверну ручку, піднімають з підлоги річ, що впала, встають на підлогу душової кабінки, щоб провести щоденні гігієнічні процедури.

Постоянные придирки к словам и фразам, невзначай брошенными при разговоре окружающими – еще один верный признак проблемы. В каждом обращении видится неуместная шутка, которая воспринимается как оскорбление в свой адрес. На фоне неправильной интерпретации отношений в социуме возникают сильнейшие стрессовые эмоции – переживания, паника, страх.

Якщо житло перетворилося на склад непотрібних предметів, варто бити на сполох і звертатися за консультацією спеціаліста, адже накопичення може говорити про наявність тривожного розладу.

Пацієнтам властива надмірна організованість. Вони прагнуть досягти верху досконалості у самоорганізації. Усі справи виконуються точно вчасно, речі лежать на призначених місцях, пункти з плану завдань підлягають обов'язковому виконанню. Якщо ж впоратися із завданнями не виходить, настає сильний душевний розлад, прикрість і неспокій.

Боязнь потрапити в неприємну ситуацію - зустрітися з хуліганами на вулиці, отримати догану в кабінеті у начальства, також знайома людям з ОКР. Вони майстерно вміють доходити до крайнощів, коли насправді немає загрози особистої безпеки. Виявляється фобія відмовою залишати житло, ігноруванням нових знайомств.

Хворі просять підтримки та шукають розраду в найближчому оточенні. Але некомпетентна допомога може лише ускладнити стан.

Проводячи години перед дзеркалом, чоловіки та жінки намагаються відшукати недоліки, розглядаючи своє відображення у різних ракурсах. Наслідки такої поведінки – виснажливі дієти за відсутності зайвої ваги, пластичні операції для перетворення вигаданих естетичних дефектів.

Нав'язливі думки можуть мати виражений сексуальний підтекст. В результаті формуються сумніви у власній орієнтації, з'являються різні фантазії та фетиші стосовно випадкових перехожих, колег в офісі.

Про себе або вголос можуть вимовлятися різні слова та речення, які мають певний сенс для хворого з невротичною патологією.

При ОКР колекціонування із захоплюючого хобі перетворюється на нав'язливе заняття.

Многогодинне пережовування однієї і тієї ж теми, яке не призводить до жодного результату – формування логічних висновків, прийняття рішення.

Імпульси виявляються різним чином - непереборним бажанням роздягнутися в людному місці, вигукнути якусь фразу, штовхнути когось без причини, сильно висунутися з вікна.

Займаючись коригуванням перелічених вище проявів ОКР, психолог розповідає про те, як правильно діяти. Важливо не пригнічувати неприємні думки, а навчитися приймати їх. Поступово цей прийом дозволить знизити активність, яка пов'язана зі спробами зупинити пригнічуючий потік свідомості. Також на користь прийдуть нові звички:

Групи ризику

Серйозна форма ОКР, яка клінічно підтверджена дослідженнями, зустрічається менш ніж у одного відсотка населення. Однак у легкій формі недуга зустрічається широко. Схильність до його проявів відзначають у 30% дорослих чоловіків та жінок, а також у 15% підлітків та дітей. У людей фіксують класичні симптоми цієї невротичної патології. Не з власної волі вони стикаються з безконтрольними думками, що підштовхують до виконання певних ритуалів та дій для досягнення стану спокою на нетривалий період.

Наслідки проблеми

Обтяжливі симптоми, які на ранніх стадіях розладу провокують страждання та заважають нормальному функціонуванню, можуть зафіксуватися надовго, якщо не вдаватися до допомоги психотерапевта. Від одного епізоду до іншого, застосовувані для заспокоєння компульсивні дії підтримують і посилюють ОКР. Тільки своєчасне звернення до фахівця здатне позбавити наслідків проблеми. Швидкий запис на сеанси психотерапії звільнить від ризику ускладнень, таких як затяжна депресія та ін. Поступово зникне і звичка займатися компульсіями.

Психотерапія, гіпноз ОКР у Києві при нав'язливих думках та діях

Допомога психолога при ОКР

У столичному психологічному центрі професійну допомогу людям із синдромом нав'язливих думок надає грамотний психотерапевт. Фахівець застосує безпечні методики для делікатного та м'якого усунення проявів ОКР. Персонал закладу співчутливо ставиться до педантичної проблеми відвідувачів, діє відповідально та кваліфіковано, суворо дотримуючись роботи етичних принципів. Кількість, тривалість та періодичність сеансів підбирається в індивідуальному порядку.

Надана в «Альфа-Генезис» кваліфікована допомога – шлях до нового щасливого життя, в якому немає місця нав'язливим станам. Людина розуміє, що придушувати тривожні думки важко і неефективно. Вона вчиться змінювати своє ставлення до проявів ОКР, переглядає звичні шаблони поведінки для того, щоб досягти функціональної або симптоматичної ремісії, або повністю одужати.

Автори статті

Марія Олегівна Дьяконова
психолог, гіпнолог

Данильцева Римма Євгенівна,
психолог, гіпнолог

Останнє редагування: 17.04.2022

Також читайте:

Статті по темі:

Програма:

Психотерапія

Записатись

© 2005–2023«Альфа-Генезис»
Психолог в Києві, психотерапевт, лікування гіпнозом

Всі права захищено.

Працюємо:
ПН - ПТ з 10:00 до 20:00
СБ з 10:00 до 18:00

Адреса:
м. Киев, пров. Госпітальний, 1А

Карта проїзду

Карта проезда в психологический центр Альфа-Генезис

Оплатити можливо картою Visa або MasterCard з будь-якої точки світу, доступна Оплата частинами від Приват Банку

На нашому сайті Ви можете сплатити карткою Visa
На нашому сайті Ви можете сплатити карткою MasterCard
На нашому сайті доступна оплата частинами від Приват Банку