Що таке гіпноз?
Визначення гіпнозу
Гіпноз - тимчасовий стан свідомості, що характеризується звуженням її об'єму та різким фокусуванням на змісті навіювання, що пов'язано зі зміною функції індивідуального контролю та самосвідомості.
Тобто - комплекс методик цілеспрямованого словесно-звукового впливу на психіку людини через загальмовану певним способом свідомість, що призводить до несвідомого виконання різних команд і реакцій, що знаходиться при цьому в штучно викликаному стані загальмованості організму - дрімоти або псевдосна.
Що таке псевдосон
Уявіть, що ви ведете автомобіль по добре знайомій швидкісній магістралі так, як це відбувалося вже сотні разів. Щодня ви проїжджаєте повз ті самі перехрестя і давно не дивитеся на дорожні знаки, ви занурені у власні думки. Але в той же час ви здатні реагувати на звук сигнальних гудків або на наближення автомобілів, які намагаються вас обігнати... Ви занурені в сон наяву.
Така форма снів наяву після ретельного вивчення поліцією та автотранспортними управліннями отримала назву «автомагістральний гіпноз». Це природний і безпечний стан розуму.
Всі види снів наяву - природні стани, що відповідають певним рівням занурення в гіпноз. Їх характерні риси: зосередження уваги, розслаблення, зниження рухової активності та підвищення емоційного сприйняття. Іншими прикладами повсякденного природного занурення в гіпноз є читання книги, перегляд телепрограми, тривала робота, що вимагає зосередженої уваги, а також будь-які приємні заняття, при яких здається, що час минає швидко і непомітно.
Під час неспання впродовж дня ми зазвичай проводимо близько чотирьох годин у стані сну наяву або природного занурення в гіпноз. Інший різновид гіпнозу - нічні сновидіння, що приходять зазвичай під час фази «швидкого сну». Нічні сновидіння зазвичай займають до трьох годин від загальної тривалості сну.
У повсякденному житті гіпноз викликається у нас нудною рекламою, нав'язливими ораторами, комерційною пропагандою, зверненнями проповідників. При цьому ми на якийсь час перериваємо звучання свідомої частини нашого розуму (бета-хвилі енцефалограми головного мозку) і встановлюємо безпосередній зв'язок з підсвідомістю (альфа-хвилі).
Тета- та дельта-хвилі головного мозку викликані легким та глибоким сном відповідно. Але вони не цікавлять нас під час обговорення гіпнозу. Сучасна медицина встановила, що гіпноз перестав бути станом сну. На початку XIX століття англійський лікар Джеймс Брайд ввів термін «гіпноз», (від грец. hypnos, що означає «сон»). Пізніше він усвідомив свою помилку і намагався, втім, безуспішно змінити назву.
Підсвідоме, або альфа-стан, найважливіше для нашого розуміння гіпнозу. Ефективність концентрації в такому стані близька до досконалості і становить не менше ніж дев'яносто п'ять відсотків. Ми входимо в цей стан, безпосередньо, перед засинанням і під час пробудження, поринаємо в глибокий гіпноз у своїх видіннях і мріях впродовж дня, у процесі медитації та заняттях йогою, а також в інших подібних випадках. Як ви можете помітити, гіпноз, або альфа-стан, відмінний від сну, і є природним (natural) та ефективним станом.
Гіпноз: ще одне визначення.
Гіпноз - це схожий на сон стан, перебуваючи в якому свідомий розум людини стає пасивним. Гіпнотизер робить навіювання, яке має величезну силу для підсвідомого розуму.
Давайте проведемо короткий огляд роботи мозку з легким науковим ухилом. Людський мозок діє на певних частотах, які піддаються виміру. Ці частоти відповідають певним видам діяльності.
У 1929 році Ганс Бергер за допомогою електроенцефалографа виявив, що, коли очі людини закриті, його мозок генерує ритмічні хвилі зі швидкістю 8-12 циклів в секунду. Він назвав їх альфа-хвилями. Згодом були відкриті інші види мозкових випромінювань, що отримали назву тета-хвиль, бета-хвиль та дельта-хвиль. Було також виявлено, що вони відповідають різним функціям свідомості, включаючи гіпноз та психічний досвід. Фахівці загалом сходяться на думці про роль та призначення цих хвиль; розбіжності виникають лише щодо межі активності. Один експерт може визначити інтервал для альфа-хвиль від 8 до 12 циклів в секунду, інший від 7 до 14 і т. д. Нижче викладено загальноприйняті відомості про види мозкових випромінювань.
Дельта-хвилі
Діапазон мозкової активності від 0 до 4 циклів на секунду. Це область несвідомого, про яку поки що мало що відомо.
Тета-хвилі
Діапазон мозкової активності від 4 до 7 циклів за секунду. Тета-хвилі частково відносять до підсвідомості, і іноді тут може бути гіпнотичне навіювання. Очевидно, весь наш емоційний досвід відкладається у сфері тета-хвиль. Це стан, що відкриває ворота до усвідомленого сприйняття за межами гіпнозу, у світі психічних феноменів.
Альфа-хвилі
Частотний діапазон альфа-хвиль знаходиться в межах від 7 до 14 циклів за секунду. Це те, що зазвичай вважається підсвідомим станом. Ми знаходимося в цьому стані під час сну або денних мрій, а також під гіпнозом. Медитація теж переважно належить до області альфа-хвиль, хоча іноді відбувається заглиблення рівня тета-хвиль. Діапазон альфа-хвиль є основним для процедур гіпнозу та самогіпнозу.
Бета-хвилі
Це область свідомого розуму в частотному діапазоні від 14 циклів на секунду та більше. Тут ми міркуємо і здійснюємо більшу частину своїх вчинків у нормальному стані. Нормальний ритм неспання, зважаючи на все, становить близько 20 циклів в секунду. При частоті близько 60 циклів за секунду людина впадає в істерику.
Коли ви занурюєтеся в сон, ваш мозок автоматично перемикається на альфа-хвилі з короткими періодами активності в діапазоні тета- та дельта-хвиль. Сновидіння відбуваються в діапазоні альфа-хвиль. Гіпноз отримує перевагу з цього природного феномена: людина здійснює перехід в альфа-стан і занурюється в сон. При цьому підсвідомість виявляється відкритою для навіювання.
Гіпнотичний стан - це стан, коли відбувається зменшення активності головного мозку людини. У гіпнозі зменшується активність коливань на поверхні кори мозку. Залишається тільки одна невелика ділянка збудливості, через яку і відбувається зв'язок гіпнотизера з гіпнотизованим. Через цю ділянку, в обхід свідомості, прямо в несвідоме проходить навіювання, зроблене гіпнологом.
Розрізняють такі стадії гіпнозу:
- стадія гіпноїдності супроводжується м'язовим та психічним розслабленням, миготінням та заплющуванням очей;
- стадія легкого трансу, для якої характерна каталепсія кінцівок, тобто кінцівки можуть тривалий час перебувати в незвичайному становищі;
- стадія середнього трансу, за якої виникають амнезія, зміни особистості; можливі прості гіпнотичні навіювання;
- стадія глибокого трансу характеризується повним сомнамбулізмом, фантастичними навіюваннями.
Види гіпнозу
На даний момент існують такі види гіпнозу:
- Директивний або класичний гіпноз
- Не директивний або Еріксоновський (Еріксоніанський)
- Естрадний або цирковий гіпноз
- Циганський чи вуличний гіпноз
Лікування гіпнозом
Лікування гіпнозом активно застосовується при лікуванні таких недуг, як надлишкова вага та ожиріння, неврози всіх форм, заїкання, депресія, страх, відсутність апетиту, перепади настрою, відчуття самотності, паніка та тривога.
За допомогою гіпнотичних сеансів пацієнти позбавляються різних видів залежностей, будь то залежність від інтернету, телевізора або залежність від алкоголю, тютюну, наркотичних речовин. Лікують гіпнозом та від психологічної залежності від людей (партнера, батьків, керівників та начальників).
Особливим медичним аспектом гіпнозу є лікування сексуальних порушень організму, адже нерідко такі захворювання не вдається вирішити традиційними методами. Зокрема, гіпнозом лікують міому матки, порушення менструального циклу, мастопатію, залежність від партнера. Чоловіки можуть звертатися до гіпнологу для лікування імпотенції, передчасного сім'явипорскування, страх перед жінкою та страх статевої залежності.
Ефективність одужання при використанні гіпнозу залежить від багатьох факторів, що в першу чергу включають складність та глибину хвороби, а потім тривалість сеансів та глибину гіпнозу. Набір сучасних методів гіпнозу дозволяє знайти потрібну комбінацію способів введення пацієнта в гіпноз для найкращого одужання.
Автори статті
Марія Олегівна Дьяконова
психолог, гіпнолог
Останнє редагування: 10.06.2022
Також читайте:
Статті по темі:
- Гіпноз: види та сфери застосування
- Гіпноз для лікування хвороб, стресів та вирішення проблем
- Гіпноз, показання до застосування
- Гіпноз. Відповіді на найпоширеніші питання про гіпноз
- Що таке гіпноз?
Новини по темі: