UA RU

Когнітивна психотерапія

Напрямок сучасного когнітивно-біхевіорального підходу в психотерапії, розроблений А. Беком і спирається на положення про визначальну роль пізнавальних процесів (і насамперед мислення) у виникненні різноманітних психологічних проблем та психічних відхилень (наприклад, депресії).

Створювач системи — Аарон Бек, психіатр, спеціаліст у галузі когнітивної терапії депресій та інших афективних розладів. Бек народився у липні 1921 р. у Провіденсі (США) у сім'ї емігрантів з Росії.

Витоки когнітивної терапії простежуються у філософії стоїків, зокрема у творах Зенона з Кітіона (IV ст. до н. е.), Хрісіппа, Цицерона, Сенеки, Епіктета та Марка Аврелія. Епіктет писав у своєму «Керівництві»: «Людей засмучують не речі, а уявлення про речі». Як і в стоїцизмі, у східних філософіях, наприклад, у даосизмі та буддизмі, підкреслюється, що в основі людських емоцій лежать ідеї. Людина може керувати навіть найсильнішими почуттями, якщо змінить свої уявлення.

На сьогоднішній день, когнітивна психотерапія знаходиться на стику когнітивізму, біхевіоризму та психоаналізу.

Особливості когнітивної психотерапії

Природничий фундамент: наявність власної психологічної теорії нормального розвитку та факторів виникнення психічної патології.

Висока ефективність, підтверджена численними дослідженнями, проведеними на різних нозологічних групах (клінічна спрямованість): депресії, тривожно-фобічні розлади, психосоматичні захворювання, самотність, анорексія, булімія, особистісні розлади, шизофренія.

Технологічність — для кожної нозологічної групи існує психологічна модель, яка описує специфіку порушень; відповідно виділено "мішені психотерапії", її етапи та техніки.

Короткостроковість та економічність підходу (на відміну, наприклад, від психоаналізу): від 20-30 сеансів.

Психотерапевтичний досвід має навчальне значення для пацієнта. У ході терапії пацієнт навчається вирішувати проблеми та знаходити виходи із ситуацій, які насамперед здавались йому непереборними, переосмислюючи їх та коригуючи своє мислення.

Основні теоретичні положення когнітивної психотерапії

Спосіб структурування індивідом ситуацій визначає його поведінку та почуття. Тобто, в центрі стоїть інтерпретація суб'єктом зовнішніх подій, що реалізується за такою схемою:

Психічні та емоційні порушення залежать від того, сприймає людина події як збагачуючі, як виснажливі, як загрозливі або як посягаючі на її володіння.

Наприклад: Припустимо, ви знаходитесь на вечірці і вас знайомлять із якимсь Олександром. Під час розмови Олександр не дивиться на вас. Далі сформульовані три думки, які можуть виникнути в цій ситуації, та перераховані почуття, пов'язані з ними.

  1. Думка: Олександр — невихована людина. Він ображає мене своєю неувагою. Можливі почуття: (виберіть одне) роздратування, сум, знервованість, співчуття.
  2. Думка: Я не цікава Олександру. Я на всіх навіюю нудьгу. Можливі почуття: (виберіть одне) роздратування, сум, знервованість, співчуття.
  3. Думка: Олександр, схоже сором'язливий. Йому напевно ніяково дивитись на мене. Можливі почуття: (виберіть одне) роздратування, сум, знервованість, співчуття.

Цей приклад доводить, що різні думки або інтерпретації події створюють різний настрій в одній ситуації

Теорія психопатології
(на прикладі поширених психологічних проблем)

Депресія — перебільшене та хронічне переживання реальної чи гіпотетичної втрати.

Можна виділити такі аспекти депресії:

Депресія включає:

Тривожний розлад — перебільшене та хронічне переживання реальної чи гіпотетичної небезпеки чи загрози.

Можна виділити такі аспекти тривожного розладу:

Тривожний розлад включає:

Перфекціонізм — переконання, що найкращого результату можна досягти. У патологічній формі — переконання, що недосконалий результат роботи є неприйнятним.

Можна виділити такі аспекти перфекціонізму:

Перфекціонізм включає:

Стратегія когнітивної психотерапії

Клієнт і терапевт повинні дійти згоди про те, над якою проблемою вони мають працювати. Когнітивна психотерапія — ефективний спосіб вирішення широкого кола проблем та поліпшення якості власного життя, можливість придбати цінні навички міжособистісної взаємодії, підвищити самооцінку та розвинути здібності до соціального функціонування, впоратися з психічним розладом (депресія, фобія, тривога, напади паніки, харчові розлади та нав'язливі думки) тощо.

Когнітивний терапевт співчутливий, підтримуючий, природний — принципи, взяті з гуманістичної психотерапії, не директивний. Когнітивний терапевт допомагає пацієнтові мислити і діяти більш реалістично і адаптивно і тим самим усуває симптоми, що його турбують.

Автори статті

Марія Олегівна Дьяконова
психолог, гіпнолог

Останнє редагування: 31.05.2022

Психотерапія

Записатись

© 2005–2023«Альфа-Генезис»
Психолог в Києві, психотерапевт, лікування гіпнозом

Всі права захищено.

Працюємо:
ПН - ПТ з 10:00 до 20:00
СБ з 10:00 до 18:00

Адреса:
м. Киев, пров. Госпітальний, 1А

Карта проїзду

Карта проезда в психологический центр Альфа-Генезис

Оплатити можливо картою Visa або MasterCard з будь-якої точки світу, доступна Оплата частинами від Приват Банку

На нашому сайті Ви можете сплатити карткою Visa
На нашому сайті Ви можете сплатити карткою MasterCard
На нашому сайті доступна оплата частинами від Приват Банку