Бракований шлюб
За психологічною допомогою звернулася Ганна 33 роки, скаржилася на почуття хронічної втоми, апатію, відсутність інтересу до життя. Медичне обстеження не виявило органічних причин порушень. Ганна народилася і виросла у маленькому містечку в сім'ї з батьком-алкоголіком. Вона дуже переживала з цього приводу та соромилася свого батька. Закінчивши школу, переїхала до Києва, вступила до університету на факультет філології. Ганна мала популярність у чоловіків. На другому курсі вона познайомилася з чоловіком старшим за неї на 19 років, успішним юристом з інтелігентної сім'ї, і через місяць вийшла за нього заміж. Її привернули його впевненість у собі, успішність, освіченість, добрі манери — все те, чого, як здавалося Ганні, їй не вистачало. Однак у сімейному житті Ганна не була щаслива, вона відчувала себе незручно і скуто в присутності чоловіка, серед його друзів та родичів, вважала себе недостатньо розумною і соромилася свого походження, що стало для неї джерелом хронічної напруги та дискомфорту, апатії.
Мотивацію заміжжя у Ганни можна назвати неадекватною («неправильною»), оскільки, одружуючись, Ганна намагалася компенсувати почуття власної неповноцінності, приєднуючись до ідеалізованого партнера, хотіла підвищити почуття власної значущості та самоповагу.
Неадекватна мотивація одруження може бути усвідомлюваною та неусвідомлюваною. У будь-якому випадку вона, практично неминуче посилює розчарування в партнері та шлюбі, що рано чи пізно настає в будь-яких стосунках.
Зазначу найпоширеніші мотиви створення шлюбу, які ставлять під загрозу благополуччя сімейного життя:
- Шлюб як можливість заповнити дефіцит. Спостерігається у випадках, коли один або подружжя одружуються через бажання перестати відчувати брак любові, спілкування, турботи, тепла, уваги, хочуть уникнути почуття самотності і непотрібності.
- Шлюб як спосіб відокремитися від батьківської сім'ї. Прагнення молодого подружжя відокремитися від батьків є одним з найчастіших неадекватних мотивів одруження. У цьому випадку створення нової сім'ї стає специфічним посланням батькам про те, що їхня дитина стала дорослою і має право на незалежні рішення та самостійне життя.
- Шлюб як спосіб подолати будь-яку кризу: створення сім'ї з помсти колишньому коханому, як спроба впоратися зі втратою значущої людини, як спосіб пережити професійну неспроможність та ін.
- Укладання шлюбу з метою відповідати нормам соціального оточення, що стосуються віку одруження. Наприклад, шлюб укладається з метою відповідати вже одруженим одноліткам.
- Шлюб як компенсація почуття неповноцінності. Вступ у шлюб може бути способом заповнити власні недоліки. У цьому випадку приєднання до ідеалізованого партнера дозволяє підвищити почуття власної значущості та самоповаги.
- Шлюб як досягнення. Спостерігається у разі отримання одним із партнерів матеріальної чи соціальної вигоди внаслідок укладання шлюбу.
- Вимушений шлюб. У цьому випадку одруження є способом вирішити життєві труднощі, що виникли. До них можна віднести незаплановану вагітність, житлові або матеріальні проблеми одного з подружжя та ін.
При «неправильній» мотивації одруження особистість партнера не є цінністю, важливо лише його наявність, або його функціональні характеристики, що мають значення для задоволення власних потреб.
Також читайте:
Статті по темі:
- Психологія відносин. Поради та допомога.
- Розлучення - як пережити.
- Любовна залежність
- Чого слід уникати, якщо ви не хочете розлучатися
- Найважливіші передумови благополучного сімейного життя
- Факти, які допоможуть пережити розлучення
- Життя у шлюбі після зради
Новини по темі: