UA RU

Психологія стосунків. Поради та допомога.

Сильні, здорові стосунки можуть бути одним із найкращих аспектів вашого життя. Хороші стосунки покращать ваше життя у всіх напрямках, зміцнять здоров'я, гармонізують емоційний стан та розширять соціальні зв'язки. Однак психологія стосунків свідчить про те, що стосунки можуть забирати вашу життєву енергію, якщо вони не взаємні. Психологія здорових стосунків говорить: що більше вкладаєш, то більше отримуєш назад. Кохання та здорові стосунки передбачають роботу в одній команді, участь та готовність адаптуватися, готовність змінити все життя. Дізнайтеся, як зберегти здорові стосунки сильними, або відновити довіру та любов.

Стосунки кожної людини є унікальними, і люди "притягуються" з різних причин. Але є деякі закони психології стосунків, які діють завжди та скрізь. Знання основних законів психології стосунків допомагає наповнити стосунки змістом, підтримувати їх захоплюючими як у щасливі часи, а самотнім людям знайти кохання

Психологія стосунків: здорові стосунки сповнені емоцій.

Деякі люди спокійно співіснують один з одним, їхні стосунки здаються мирними, але вони насправді не пов'язані між собою. Хоча такі стосунки можуть здатися стабільними на поверхні, відсутність участі та чуттєвого взаємозв'язку збільшується з часом. Якщо партнери захочуть поговорити про щось важливе, виявиться відсутність розуміння та підтримки. А внаслідок цього виникне конфлікт. Деякі пари дозволяють конфлікт, зберігаючи спокій, тоді як інші підвищують голос і пристрасно висловлюють незгоду.

Важливий закон міцних стосунків: не бійтеся конфліктів та висловлюйте емоції. Ви повинні відчувати, що можете висловити те, що вас турбує, не побоюючись при цьому відплати. Ви повинні мати можливість розв'язати конфлікт без приниження, або впертого наполягання на своїй правоті.

Психологія стосунків: не життя для стосунків, а стосунки для життя.

Ще один закон психології стосунків: життя та інтереси існують і поза стосунками. Жодна людина у світі не може задовольнити всі наші потреби та інтереси, і, чекаючи надто багато від людини, можна перестаратися з нездоровим тиском у стосунках. Наявність друзів та різноманітних інтересів не лише зміцнює ваші соціальні зв'язки, а й приносить нові ідеї для стимуляції стосунків. Коли все ваше життя і всі ваші прагнення спрямовані виключно на стосунки, виникає небезпека утворення любовної залежності.

Психологія стосунків: спілкування на різних рівнях.

Чесне, пряме спілкування є ключовою частиною будь-яких стосунків. Коли обидві людини почуваються комфортно і висловлюють свої потреби, страхи та бажання, довіра зміцнюється.

Наступний закон психології стосунків: найважливіше значення для комунікації мають невербальні сигнали, мова тіла, очей, губ, і, звісно, дотик рук. Тому приділяйте увагу підтримці фізичної близькості. Тілесне сприйняття є фундаментальною частиною існування. Дослідження дітей показали важливість регулярних, люблячих дотиків у розвитку мозку. Ці переваги фізичного контакту не закінчуються у дитинстві. Життя без фізичного контакту з іншими, насправді, самотнє.

Дослідження показали, що лагідний дотик підвищує рівень окситоцину в організмі, гормону, який впливає на утворення зв'язків та прихильності. У серйозних стосунках між двома дорослими партнерами секс часто є наріжним каменем стосунків. Проте секс не може бути єдиним способом фізичної близькості у стосунках. Регулярні, лагідні дотики, тримання за руки, обійми, поцілунки не менш важливі.

Будьте уважними до того, що ваш партнер любить. Так як дотики є ключовою частиною здорових стосунків, важливо дізнатися, що ваш партнер віддає перевагу. Нав'язливі ласки або зайва ініціатива можуть викликати напругу і навіть бажання відсторонитися.

Психологія стосунків: проводьте час удвох.

Вірогідно, у вас збереглися приємні спогади, коли ви вперше познайомилися з коханою людиною. Все здавалося новим та цікавим, і ви могли годинами просто базікати разом чи вигадувати нові цікаві види діяльності, які могли спробувати. Однак час йде, діти, робота, різні хобі та інші зобов'язання, все важче знайти час, щоб побути вдвох. Це важливо для підтримки здорових стосунків, знаходити час для вас двох. Якщо ви не знаходите час для вас двох, якісне спілкування та розуміння починають слабшати.

Простий спосіб продовжити кохання — регулярно проводити час удвох і лише удвох. Навіть якщо ви дуже зайняті і у вас напружений графік, хоча б кілька хвилин справжнього спільного проведення часу допоможуть підтримувати сильні, довірчі стосунки. Тому знайдіть щось, що ви любите робити разом, будь то загальне хобі, танцювальний клас, щоденні прогулянки, або посиденьки за чашкою кави вранці.

Спробуйте щось нове разом. Нова спільна діяльність може бути чудовим способом підтримання інтересу один до одного. Це просто, як спробувати новий ресторан або відправитися в одноденну подорож до місця, де ви ніколи не були раніше.

Психологія стосунків: зберігайте почуття гумору.

Закохані часто веселіші та грайливі на ранніх стадіях стосунків. Проте, це грайливе ставлення забувається, оскільки життєві проблеми чи старі образи починають заважати. Збереження почуття гумору може реально допомогти вам пройти через скрутні часи, зменшити стрес і легше вирішувати проблеми.

Разважайтесь і веселіться разом. Придумайте грайливий спосіб здивувати вашого коханого.

Грайте разом із домашніми тваринами та маленькими дітьми. Також прагніть дізнатися більше про свого коханого, як він чи вона любить повеселитися.

Смійтеся разом, коли це можливо. Більшість ситуацій здаються не такими похмурими, коли ви ставитеся до них з гумором.

Трохи гумору та грайлива взаємодія можуть мати велике значення у вирішенні напружених ситуацій, і допомагають вам бачити світлу сторону.

Психологія стосунків: не припиняйте взаємодію.

Взаємодія є основною частиною здорових стосунків. Коли люди перестають якісно взаємодіяти, час, стрес та образи справді можуть роз'єднати закоханих. Коли ви взаємодієте, ви можете вирішити будь-яку проблему у стосунках, з якою зіткнетеся.

Кожен із нас трохи відрізняється у тому, як він найкраще отримує інформацію. Деякі люди краще реагують на візуальні подразники, інші на слухові чи кінестетичні (дотик). Провідний спосіб отримання інформації у вашого коханого може відрізнятись від вашого. Дізнайтеся, який спосіб отримання інформації є провідним у вашого партнера і не забудьте повідомити свій власний. Наприклад, одній людині може бути до душі легкий масаж після напруженого дня люблячими руками, тоді як інша може просто хотіти поговорити за чашкою гарячого чаю.

Пам'ятайте, велика частина нашої взаємодії відбувається, коли ми не говоримо. Невербальні сигнали говорять набагато більше ніж слова. Тому навчитися розуміти "мову тіла", це може допомогти вам краще зрозуміти, що ваш партнер намагається сказати. Так само подумайте, чи відповідає те, що ви кажете, тому, що ви відчуваєте. Якщо ви наполягаєте "Я в порядку", стиснувши зуби і дивлячись убік, організм видає вашу брехню.

Психологія стосунків: а ви вмієте читати думки?

Якщо ви знайомі один з одним деякий час, ви можете думати, що ваш партнер має досить добре уявлення про те, що ви думаєте і що вам потрібно. Але ваш партнер не вміє читати думки. Набагато здоровіший спосіб спілкування, висловлювати свої потреби безпосередньо, щоб уникнути плутанини.

Ваш партнер може відчувати щось, але, можливо, це не те, що вам потрібно. Більше того, люди змінюються, і те, що вам подобалося п'ять років тому, зараз може спричинити нудьгу. Звичка висловлювати свої потреби безпосередньо допоможе вам уникнути багатьох образ та нерозуміння.

Психологія стосунків: тримайте стрес у вузді

Якщо ви роздратовані і збуджені після робочого дня, ви не зможете задовольнити вашого коханого. Тому потрібно навчитися тримати стрес у вузді, та розвинути достатній ступінь стресостійкості.

Психологія стосунків: в основі здорових взаємин компроміс.

Здорові стосунки будуються на компромісі. Якщо ви очікуєте отримати те, що ви хочете на всі 100% у стосунках, ви налаштовуєте себе на розчарування. Здорові стосунки будуються на розумному обміні. Визнайте те, що є дійсно важливим для вашого партнера. З іншого боку, також важливо, щоб ваш партнер визнавав ваші бажання, тому висловлюйте їх зрозуміло. Постійна поступливість іншим за рахунок власних потреб призводить до образ і гніву.

Не робіть "перемогу" своєю метою. Якщо підходити до стосунків, що ваша правда так чи інакше має перемогти, то буде важко досягти компромісу. Добре мати тверді переконання про щось, але ваш партнер заслуговує на те, щоб бути почутим також. Ви, швидше за все, зможете задовольняти свої потреби, якщо поважатимете те, чого ваш партнер потребує, і йти на компроміс, коли ви можете.

Ви можете звернутися по професійну психологічну допомогу, щоб навчитися врегулювати сімейні конфлікти. Конфлікти неминучі у будь-яких стосунках, тому важливо навчитися як зберегти стосунки та бути почутим. Мета не "перемогти" у конфлікті, а врегулювати конфлікт із повагою та любов'ю.

Психологія стосунків: готуйтеся до зльотів та падінь.

Важливо бути готовим до того, що злети та падіння бувають у будь-яких стосунках. Ви читаєте книгу життя сторінка за сторінкою. Іноді один із партнерів може бути спантеличений життєвими труднощами, наприклад, втрата роботи. Інші події, такі як серйозні проблеми зі здоров'ям, можуть вплинути на партнерів і утруднити взаємодію між собою.

У вас можуть бути різні переконання щодо управління фінансами чи виховання дітей. Різні люди справляються зі стресом по-різному, і непорозуміння може швидко перерости у розчарування та гнів.

Порада психолога:

Не переносьте ваші проблеми на вашого партнера. Напружене життя може випробовувати вас на міцність. Якщо ви зіштовхнулися з великим стресом або серйозною проблемою, легко зірватися на вашого партнера, може здатися, що висловивши все погане, ви відчуєте полегшення. Однак такий спосіб справлятися зі стресом повільно, але вірно отруює ваші стосунки. Знайдіть інші способи, щоб висловити свій гнів та розчарування.

Психолог може допомогти вам позбутися негативу та впоратися зі стресом без шкоди для вас та оточуючих.

Деякі проблеми більше за вас двох. І спроба змусити їх вирішитись може викликати ще більше проблем. Кожна людина порається з проблемами власним способом. Але іноді для досягнення найкращого результату потрібна професійна допомога.

Психологія стосунків: будьте відкриті для змін.

Зміни неминучі в житті, і зміни відбуваються незалежно від того, подобаються вони вам чи ні. Гнучкість необхідна для успішної адаптації до змін, які завжди відбуваються в будь-яких стосунках, і це дозволяє рости і розвиватися разом як у добрі часи, так і в погані.

Психологія стосунків: стосунки вимагають постійної уваги, а іноді допомоги психолога.

Багато пар приділяють увагу їхнім стосункам лише тоді, коли з'являється необхідність подолати певні, неминучі проблеми. Щойно проблеми вирішені, увага партнерів часто перемикається до своєї кар'єри, дітей або інших інтересів.

Проте романтичні стосунки вимагають постійної уваги і прихильності до процвітання любові. Поки здорові романтичні стосунки залишаються важливими для вас, вони вимагатимуть вашої уваги та зусиль.

Якщо вам потрібна професійна допомога або консультація з питань ваших стосунків, ви можете зв'язатися з психологами "Альфа-Генезис".

Привнесення у ваші стосунки професійного інструментарію допоможе відновити баланс у стосунках та зберегти кохання.

Іноді проблеми у стосунках можуть здатися надто складними і переважна більшість пар не в змозі впоратися з ними самостійно. У цьому випадку важливо звернутися за допомогою психолога.

Існує кілька варіантів надання психологічної допомоги парам:

Психотерапія пари.

Індивідуальна психотерапія.

Автори статті

Марія Олегівна Дьяконова
психолог, гіпнолог

Данильцева Римма Євгенівна,
психолог, гіпнолог

Останнє редагування: 22.04.2022

Також читайте:

Статті по темі:

Новини по темі:

Психотерапія

Записатись

© 2005–2023«Альфа-Генезис»
Психолог в Києві, психотерапевт, лікування гіпнозом

Всі права захищено.

Працюємо:
ПН - ПТ з 10:00 до 20:00
СБ з 10:00 до 18:00

Адреса:
м. Киев, пров. Госпітальний, 1А

Карта проїзду

Карта проезда в психологический центр Альфа-Генезис

Оплатити можливо картою Visa або MasterCard з будь-якої точки світу, доступна Оплата частинами від Приват Банку

На нашому сайті Ви можете сплатити карткою Visa
На нашому сайті Ви можете сплатити карткою MasterCard
На нашому сайті доступна оплата частинами від Приват Банку