UA RU

Депресія та методи її лікування

До симптомів депресії відносяться: пригнічений настрій, різноманітні когнітивні, поведінкові, фізичні та не емоційні симптоми. Виявляючись у тяжкій хронічній формі або виникаючи періодично, ці симптоми можуть ускладнювати особисті стосунківи та професійну діяльність.

До когнітивних симптомів депресії можна віднести самозвинувачення, безнадійність, суїцидальні думки, труднощі у зосередженні, а також загальний негативний настрій.

Поведінкові симптоми депресії включають уникнення інших людей, часткову або повну відмову від діяльності, яка раніше приносила задоволення, неможливість захопитися, щиро зацікавитися якоюсь справою.

Фізичні симптоми, пов'язані з депресією, включають безсоння, збільшення або зменшення тривалості сну в порівнянні зі звичайною тривалістю, втома, зменшення або збільшення кількості споживаної їжі, зміна маси тіла.

Емоційні симптоми, що супроводжують депресію, включають сум, дратівливість, гнів, почуття провини та знервованість.

Ви здивовані тим, що деякі з цих симптомів є характерними для депресії? Багато хто вважає, що проблеми зі сном, апетитом, мотивацією та гнівом — це самостійні, незалежні від депресії симптоми. Однак у більшості людей ці симптоми пов'язані з депресією, а успішне лікування депресії призводить до часткового або повного позбавлення від них.

Когнітивними психотерапевтами помічено, що в стані депресії виникнуть негативні думки про себе (самозвинувачення), про навколишній світ (загальний негативний настрій) і про своє майбутнє (безнадійність).

Негативні думки про себе

Майже кожен, хто перебуває у стані депресії, має самокритичні думки. Наприклад: «Я повна нікчемність, тому що зі мною відбулися всі ці жахливі речі», «Я погана мати, погана дружина і погана людина», «Якби я була гарною людиною, то не опинилася б у ситуації, подібній до цієї». Думки на зразок цих, надають згубний вплив, оскільки створюють низьку самооцінку, невпевненість у собі, проблеми у стосунківах з іншими людьми, а також послаблюють прагнення та готовність людини зробити щось для покращення свого стану.

Негативні думки про навколишній світ

Негативне сприйняття оточуючого — ще одна відмінна риса депресивного мислення. У стані депресії люди часто сприймають оточуючих як негативно налаштованих, підступних чи критичних.

Негативне мислення щодо навколишнього світу — це спосіб мислення, у якому люди краще помічають і запам'ятовують негативні аспекти свого досвіду, ніж позитивні чи нейтральні події. Наприклад, у стані депресії люди схильні звертати увагу на запам'ятовування статей газет, які повідомляють про катастрофи, але не статті, які висвітлюють позитивні події.

Негативні думки про майбутнє

У стані депресії люди уявляють майбутнє у чорному, негативному світлі. Прогнозування чи передчуття негативного обороту подій називається відчуттям безнадійності. Як приклад подібних суджень можна навести такі: «Я провалю цю справу», «Я нікому не сподобаюся», «У мене це не вийде». Негативна установка щодо майбутнього може також виявлятися подібними думками: «Я ніколи не позбудуся цієї депресії» або «Який сенс докладати зусиль? Краще все одно не стане.» Той, хто перебуває в стані депресії, може припускати, що розмова пройде погано, що нове знайомство закінчиться розривом, що якусь проблему неможливо вирішити або що від депресії неможливо позбутися. У своїй крайній формі безнадійність може вилитися у думки про самогубство.

Лікування депресії

Людям, які страждають на депресію, можна допомогти. Свою ефективність у лікуванні депресії довели такі психотерапевтичні методи: когнітивне реструктурування, поліпшення міжособистісних стосунків, планування діяльності. У своїй роботі з лікування депресії перераховані методи я доповнюю гіпнозом, тому що за допомогою гіпнозу можна перервати типові для депресії негативні прояви.

Опишу докладніше методи лікування депресії.

Планування діяльності

Було помічено, що депресивні люди зазвичай припиняють діяльність, що раніше приносила задоволення, тому при лікуванні депресії часто наголошується на важливості збільшення кількості приємних для людини занять.

Як перший крок до позбавлення від депресії корисно підвищити активність, особливо приємну активність або діяльність, пов'язану з досягненням мети. Коли ми робимо щось, що приносить задоволення чи відчуття досягнення мети, наш настрій, як правило, покращується.

Плануючи вашу діяльність, а також займаючись тим, що приносить задоволення, створюючи відчуття досягнення мети; ви здійсните поведінкові зміни, які здатні пом'якшити депресію.

Прикладом приємних занять можуть бути розмова з другом, прослуховування музики, комп'ютерні ігри, прогулянка, обід у ресторані чи кафе, перегляд улюбленої телепрограми або спортивного змагання, гра з дітьми тощо. Важливо припинити сидіти на самоті вдома!

Приємні заняття не повинні бути пов'язані з великими матеріальними витратами або з великими витратами часу. Це повсякденні події.

Невідомо точно, чому в людей, які відчувають депресію, але почали вести активніший спосіб життя, зазвичай поліпшується настрій. Нижче наведено деякі з можливих причин.

Діяльність, мабуть, особливо важлива при депресії в тому випадку, якщо вона передбачає отримання задоволення або відчуття досягнення мети (навіть зовсім незначної). Тому покращенню настрою може допомогти вміння знаходити у звичайних справах задоволення чи відчуття досягнення мети.

Когнітивне реструктурування

Головна мета когнітивного реструктурування при депресії — навчити людину перевіряти істинність негативних думок, аналізуючи всю повноту доступної інформації — не лише негативної, а й позитивної, а також нейтральної.

Поліпшення міжособистісних стосунків

Під час лікування депресії велика увага приділяється поліпшенню близьких стосунків. Вам важко буде позбутися депресії, якщо у стосунках з якоюсь людиною ви періодично або постійно піддаєтеся приниженню, якщо у взаєминах з іншими людьми ви не отримуєте достатньо задоволення.

З іншого боку, покращення міжособистісних стосунків допоможе вам отримати підтримку у вашому прагненні позбутися депресії.

Гіпноз

Стратегії гіпнотерапії, які я використовую при лікуванні депресії, включають: відкриття, мобілізацію та надання людині її внутрішніх резервів; переривання механізмів, що викликають або підтримують депресивний стан; конструювання позитивної орієнтації у майбутнє; переформулювання «від марного до корисного»; навіювання за допомогою метафори.

Історія

(про те, що позитивна зміна при депресії не тільки можлива, а й за відповідного підходу неминуча...)

«Одного разу я працювала з однією клієнткою... вона почувала себе дуже нещасною і не знала — чому.. На перший погляд усе було гаразд... у неї була сім'я, будинок, вдале життя, але вона знала, що є щось, що не дає їй спокою... хоча вона й не усвідомлювала того, що це таке... на початку... але вона вірила, що ЛЮДИНА МОЖЕ ЗМІНИТИСЯ... і ПОЧУВАТИСЯ ЗНАЧНО КРАЩЕ... хоча й не знала, як цього досягти... і поки... спочатку вона дуже сильно сумнівалася... і вона мала на це право... її переживання були такими болючими. Кожному здається, що ніхто не страждає, тому що він... проте за своє життя будь-яка людина пережила вже безліч змін., деякі були заплановані... інші ні... але завжди, коли входиш у новий етап свого життя... поступово пристосовуєшся до змін, що відбулися... іноді забуваєш про це... але якщо згадати багато змін, що відіграли велику роль у формуванні нашої індивідуальності... тоді..., зараз є можливість використовувати їх... входячи в новий період змін... які можуть НАДАТИ ТОБІ БАГАТО ПРЕКРАСНИХ ПЕРЕЖИВАНЬ... вони з'являться одного разу..., або, можливо, вже з'явилися..., в вигляді різних методів та способів... зміни завжди так з'являються...»

Автори статті

Марія Олегівна Дьяконова
психолог, гіпнолог

Останнє редагування: 13.05.2022

Також читайте:

Статті по темі:

Психотерапія

Записатись

© 2005–2023«Альфа-Генезис»
Психолог в Києві, психотерапевт, лікування гіпнозом

Всі права захищено.

Працюємо:
ПН - ПТ з 10:00 до 20:00
СБ з 10:00 до 18:00

Адреса:
м. Киев, пров. Госпітальний, 1А

Карта проїзду

Карта проезда в психологический центр Альфа-Генезис

Оплатити можливо картою Visa або MasterCard з будь-якої точки світу, доступна Оплата частинами від Приват Банку

На нашому сайті Ви можете сплатити карткою Visa
На нашому сайті Ви можете сплатити карткою MasterCard
На нашому сайті доступна оплата частинами від Приват Банку