UA RU

Що таке самоефективність?

Самоефективність це віра в те, що ви можете досягти успіху при виконанні певного завдання.

Ідея самоефективності була вперше запропонована в 1960-х роках Альбертом Бандурою, професором психології зі Стенфорда, який спеціалізується на психології розвитку та педагогіці. Він представив самоефективність як одну із складових процесу реалізації мети.

Інші складові процесу реалізації мети, крім самоефективності, включають самоспостереження, самооцінку та самореакцію.

Приклади самоефективності

Самоефективність пов'язана з впевненістю в собі, вона ґрунтується на вірі людини у свою здатність виконувати завдання та досягати успіху. Основна концепція теорії самоефективності полягає в тому, що люди з більшою ймовірністю займатимуться діяльністю, щодо якої вони мають високу самоефективність (віру в себе), і з меншою ймовірністю займатимуться тим, щодо чого мають низьку самоефективність.

Наприклад, скажімо, корпорація просить двох своїх співробітників, Олександра та Бориса, підготувати високоякісний графік для презентації на майбутній конференції. Олександр має великий досвід і знання у створенні графіків, але не впевнений, що зможе створювати якісні графіки, тобто має низьку самоефективність. Борис, з іншого боку, має мало знань та досвіду побудови графіків, але він упевнений, що зможе створити якісний графік для презентації на конференції, тобто має високу самоефективність.

Олександр так і не наважується побудувати графік і повідомляє свого керівника, що не візьметься за це завдання. Борис погоджується завдання і витрачає багато часу вивчення того, як це зробити, оскільки він мотивований і має вісоку самоефективність. Зрештою Борис створює графік, і презентація проводиться на конференції. І керівник дає Борису підвищення за це, в той час як досвідченіший співробітник Олександр нічого не отримує.

Простіше кажучи, якщо ви маєте високий рівень самоефективності, у вас більше шансів виконати завдання. Самоефективність впливає на вашу мотивацію, здатність до навчання та продуктивність.

Які чинники впливають самоефективність?

Є чотири основні чинники, які впливають самоефективність.

 1. Навчання. Якщо в процесі навчання ви беретеся за нове завдання і досягаєте успіху в ньому, це допомагає вам розвинути більш позитивне сприйняття себе. Ви розумієте, що здатні успішно освоювати нові знання та навички роботи. А невдачі у процесі навчання може мати протилежний ефект. Отже процес навчання впливає самоефективність.
 2. Наслідування. Спостереження за тим, як люди з високим рівнем самоефективності досягають успіху завдяки своїм зусиллям, може змусити вас повірити в те, що ви також можете досягти успіху. Будь-яка людина у вашому житті може бути позитивним зразком для наслідування.
 3. Керована уява. Візуалізація того, як ви поводитесь успішно в тій чи іншій ситуації, допоможе вам підвищити рівень самоефективності. Коли ви уявляєте себе успішним, ви можете налаштуватись на те, що успіх – це єдиний результат.
 4. Емоційний та фізіологічний стан. Не секрет, що від вашого фізичного та емоційного стану залежить те наскільки успішно ви впораєтеся із завданнями. Отже, вміння регулювати свій емоційний стан, особливо при зіткненні з труднощами допоможе вам підвищити самоефективність.

Як підвищити самоефективність

Самоефективність динамічна. У деяких випадках ваш виступ може здивувати вас, і не завжди приємно. Однак, ви можете легко оговтатися від невдачі, якщо зосередитеся на тому, як упоратися з невдачею, не дозволяючи почуттю турбувати вас.

Отже, щоб підвищити самоефективність, розгляньте такі варіанти:

 1. Знайдіть модель для наслідування. Прагніть навчатися в оточуючих людей, особливо якщо їхня хороша поведінка приносить їм успіх. Справа в тому, що наслідування працює не тільки у дітей, але також може застосовуватись у будь-якому віці.
 2. Запитуйте зворотний зв'язок. Не думайте, що відсутність зворотного зв'язку - це відмінний зворотний зв'язок. Чіткий та короткий зворотний зв'язок може допомогти вам підвищити самоефективність. Наприклад, якщо ви співробітник, який не отримує відгуків про свою роботу, ви можете заплутатися, чи варто продовжувати робити те, що ви робите, чи вам потрібно щось змінити. У таких ситуаціях хорошим рішенням може бути спілкування з колегами чи керівниками та запитування зворотного зв'язку.
 3. Участь. Участь у будь-якому середовищі зробить вас більш залученим та активним. Наприклад, учні, які більше беруть участь у шкільному житті, як правило, більше дізнаються, розвивають навички критичного мислення та набувають впевненості.
 4. Дайте людям право на власний вибір. Незалежно від позитивного чи негативного результату, дозвольте людям приймати власні рішення, навіть якщо ці рішення не вигідні для вас або не подобаються вам. Підвищення свідомості допоможе підвищити самооцінку.

Переваги самоефективності

До переваг самоефективності належать:

 1. Стійкість до стресу. Високий рівень самоефективності допоможе вам змінити сприйняття стресових ситуацій. Замість того, щоб дозволяти невпевненість у собі турбувати вас у стресові моменти, ви можете сконцентруватися на розробці ефективних рішень.
 2. Здорові звички. Помічено, що висока самоефективність допомагає вести здоровий спосіб життя. Наприклад, якщо ваші вправи складні, ви можете знайти в собі внутрішню підтримку доробити їх до кінця.
 3. Працездатність. Співробітники з високою самоефективністю будуть сповнені рішучості вчитися і виконувати різні завдання.
 4. Навчання. Студенти з високою самоефективністю вважають, що якщо вони докладуть усіх зусиль, то зможуть подолати будь-які труднощі. Учень з високою самоефективністю ставитиме перед собою цілі та використовувати тактику, щоб їх досягти.

Самоефективність та самооцінка

Самооцінка і самоефективність — не те саме. Самоповага відбиває самооцінку людини, а самоефективність - це сприйняття власної здатності досягти мети.

Іншими словами, ви не можете добре їздити верхи, тому що ви ніколи раніше не їздили верхи. У такому разі ваш рівень здібностей може бути нижчим, але оскільки ви не прив'язуєте свою самооцінку до вміння їздити верхи, ваша самоефективність залишається високою.

Автори статті

Марія Олегівна Дьяконова
психолог, гіпнолог

Останнє редагування: 30.07.2022

Психотерапія

Записатись

© 2005–2022«Альфа-Генезис»
Психолог в Києві, психотерапевт, лікування гіпнозом

Всі права захищено.

Працюємо:
ПН - ПТ з 10:00 до 20:00
СБ з 10:00 до 18:00

Адреса:
м. Киев, пров. Госпітальний, 1А

Карта проїзду

Карта проезда в психологический центр Альфа-Генезис

Оплатити можливо картою Visa або MasterCard з будь-якої точки світу, доступна Оплата частинами від Приват Банку

На нашому сайті Ви можете сплатити карткою Visa
На нашому сайті Ви можете сплатити карткою MasterCard
На нашому сайті доступна оплата частинами від Приват Банку